Për prostatën, stresin dhe zemrën/ Kura popullore e vajit të farave të kungullit

0
212

Vaji i farës së kungullit është i famshëm për përmirësimin e shëndetit të lëkurës, qarkullimit të gjakut, shëndetit të kockave dhe parandalimin e depresionit.

Si përfitohet vaji i farës së kungullit

Ky vaj nxirret nëpërmjet pjekjes së farës së kungullit dhe presimit të tyre.

Vaji ka ngjyrë të gjelbër të errët.

Ai përmban triptofan, një amino acid i nevojshëm për gjumin dhe humorin e mirë.

Ky vaj është i pasur me antioksidantë, të dobishëm për sistemin kardiovaskular.

Në këtë artikull do të mësoni për vlerat dhe përfitimet e vajit të farës së kungullit.

Rritja e flokëve

Ky vaj rekomandohet për rënien e flokëve tek meshkujt. Mjafton një lugë çaji me këtë vaj çdo ditë për të stimuluar rritjen e flokëve.

Artriti

Ky vaj lufton inflamacionin dhe dëmin e shkaktuar nga radikalet e lira.

Ai është efikas edhe kundër dhimbjeve të artritit. Në këtë rast, vaji i farave të kungullit përdoret për masazhimin e trupit dhe pjesës së dëmtuar.

Lëkura e shëndetshme

Vaji i farës së kungullit përmban acide yndyrore të shëndetshme dhe karotenoidë që janë thelbësorë për lëkurë të shëndetshme.

Ai përmban edhe vitaminë E që e ushqen lëkurën në thellësi.

Mirëqenia mendore

Vaji i farës së kungullit është mirëbërës në kurimin e çrregullimeve të ankthit dhe gjumit.

Triptophani transformohet në serotoninë dhe nxit një gjum të paqtë e të thellë.

Infeksionet 

Përdorni një lugë çaji nga ky vaj në sallatat e përditshme për të shkatërruar parazitët në sistemin tretës.

Vaji nuk është për gatim dhe nuk mund të ngrohet.

Shëndeti i zemrës

Vaji i farës së kungullit ul kolesterolin dhe numrin e triglicerideve.

Ai mbron aortën dhe zemrën.

Kundër inflamacionit

Ky vaj është një yndyrnë e pangopur që shënjestron dhe shkatërron inflamacionin në mbarë organizmin.

Në vitin 2015, shkencëtarët zbuluan se përfshirja e këtij vaji në regjimin tuaj ditor mund të ndihmojë mëlçinë dhe zbusë simptomat e aterosklerozës.

Prostata

Vaji i farës së kungullit është një nga kurat më të mira natyrale në trajtimin e prostatës së zmadhuar për shkak të moshës.

Meshkujt e prekur nga prostata rekomandohet që të pijnë një lugë gjelle me këtë vaj çdo ditë.

Sistemi imunitar

Vaji i farës së kungullit shërben si tonik i shëndetshëm për traktin urinar dhe veshkat.

Ai parandalon formimin e gurëve në veshka dhe është i dobishëm për fëmijët që urinojnë në shtrat.

Si  përdoret vaji i farës së kungullit

Për mirëqenien e organizmit rekomandohet konsumimi i një luge gjelle me vajin e farave të kungullit çdo ditë.

Ai nuk duhet ngrohur dhe duhet mbajtur në vende të freskëta dhe në errësirë, sepse drita shkakton oksidimin e tij./AgroWeb

Leave a Reply