Stoltenberg: Pres nga Kurti dhe Vuçiq bisedime konstruktive për progres, ky është çelësi për të ardhmen evropiane

0
53

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka folur në lidhje me takimin e sotëm të kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq në Ohër.

Stoltenberg me anë të një postimi në Twitter, ka shkruar se pret nga Kurti dhe Vuçiq progres, pasi sipas tij, ky është çelësi për të ardhmen evropiane dhe euroatlantike të rajonit.

“Bisedimet e ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian në Ohër janë të rëndësishme dhe unë pres nga Aleksandar Vuçiq dhe Albin Kurti që të angazhohen në mënyrë konstruktive për të bërë progres. Ky është çelësi për stabilitetin e qëndrueshëm dhe të ardhmen evropiane dhe euroatlantike të rajonit. @NATO_KFOR vazhdon të punojë për një Kosovë stabile dhe paqësore”, ka shkruar Stoltenberg.

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, sot takon presidentin serb, Aleksandër Vuçiq, në Ohër. Takimit të përbashkët do t’u paraprijnë takimet ndaras me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së për politikë të jashtme, Josep Borrell, dhe emisarin special të BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak. Në takim, në cilësinë e vëzhguesit do të marrë pjesë edhe i dërguari i posaçëm i Uashingtonit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Takimi do të ketë fokus Propozimin evropian për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi dhe do të fillojë nga ora 10:00. Në orën 10:30 parashihet që Vuçiqi të takohet me Borrellin, kurse me Kurtin, Borrelli do të takohen në 11:30.

Zyrtarët ndërkombëtarë patën thënë pas takimit në Bruksel në shkurt se palët ishin pajtuar për përmbajtjen e propozimit.

Leave a Reply