9 modele dhe lyerje flokësh që i donin të gjitha por u zëvendësuan nga tendenca të reja

0
356

Moda po transformohet aq shpejt sa ndonjëherë mund të mos e vërejmë sesi disa tendenca zëvendësohen nga të tjera.

Dhe në ditët e sotme, duket se ajo që konsiderohej trendi dje, e lëre më sezonin apo edhe një vit, mund të dalë jashtë mode. Dhe kjo vlen jo vetëm për rrobat, por edhe për modelet e flokëve.

Ngjyrë plotësisht homogjene

© user15285612 / Freepik, © haritanita / Freepik

Ky opsion më i thjeshtë i ngjyrosjes konsiderohet i vjetëruar, pasi modeli i flokëve duket jo interesant. Rekomandohet të përdoret vetëm nëse ngjyra e bojës është afër natyrale. Megjithatë, ekziston edhe një alternativë. Për shembull, këtë sezon balayage ngjyrë kafe e ngrohtë konsiderohet si një nga ngjyrat në modë për brunet, dhe për vajzat me flokë të hapur – bjonde e përzier me shkëlqim dhe rrënjë të errëta.

Theksim me kontrast ose shirit me ngjyrë

© Denise Mahoney / Flickr, © CC BY 2.0, Invision / Invision / East News

Në vitet 2000, shumë fashioniste eksperimentuan me nxjerrjen në pah, duke mos hezituar të shpalosin imagjinatën e tyre. Në modë kishte fije të ndritshme, të kundërta dhe madje edhe me ngjyra që alternonin me kaçurrelat e ngjyrës kryesore. Por dukej e panatyrshme. Tani ngjyrosja më harmonike me lëshimin e fijeve është e popullarizuar. Për shembull, tendenca e këtij sezoni është kafe e errët me thekse karamel. Ky kombinim mund t’u përshtatet shumë njerëzve.

Pixie e shtruar me xhel

©East News, VALERIE MACON / AFP / East News

Shumë adhurues të prerjes së flokëve pixie nja dy dekada më parë u pëlqente të përdornin xhel, duke i sjellë flokët e tyre në një gjendje krokante. Dhe një nga stilet popullore në atë kohë ishte fijet që dilnin në mënyrë kaotike në drejtime të ndryshme. Në ditët e sotme ata ende preferojnë një stilim më harmonik të këtij modeli flokësh. Për shembull, ka pixies me shumë shtresa dhe voluminoze në trend, si dhe me tempuj të rruar dhe madje edhe kaçurrela.

Ngjyrosje e fshehur

©East News

Një lloj ngjyrosjeje shumë e popullarizuar në mesin e të rinjve, në të cilën ngjyra e kundërta bëhet e dukshme, nëse mblidhni fijet e sipërme në një bisht ose bisht, ngadalë humbet rëndësinë e saj. Një nga tendencat më të fundit në këtë dimër është theksimi i ngjyrave. Një opsion i shkëlqyeshëm për ata që nuk ju pëlqen ideja për t’i bërë flokët njëngjyrëshe dhe duan të rifreskojnë imazhin e tyre.

Kaçurrela si në festën e maturës

© Gan daMan / Flickr, VALERIE MACON / AFP / East News

Modelet e flokëve me kaçurrela të shtrënguara fort dikur ishin të njohura kudo. Nuk do të ishte gabim të thuash se pothuajse çdo vajzë e bënte këtë për çdo festë, përfshirë edhe maturën. Ata gjithashtu pëlqenin të ishin të lakuara mirë në mënyrë që kaçurrelat të zgjasin për një kohë të gjatë, madje të shkëlqenin në mënyrë magjepsëse. Trendi modern – sa më e lehtë dhe më e pakujdesshme, aq më mirë. Modeli ideal i flokëve për dimër do të jetë sikur dallgët e krijuara nga era.

Flokë të kuqe

Flokët e kuq të lakmuar në fillim të viteve 2000 u shfaqën nga shumë yje. Dhe nuk është çudi: ishte e guximshme dhe fliste për dëshirën për t’u dalluar. Dhe megjithëse tendenca për të përdorur ngjyra të ndezura nuk është zhdukur, e kuqja tashmë është në të kaluarën. Këtë dimër, për shembull, shumë nuanca të ngrohta janë të njohura: bronzi, e kuqe e errët me shumë shtresa, si dhe ngjyra e kungullit pikant.

Bob asimetrike

© nakaridore / Freepik, Jonas Gustavsson / Sipa USA / East News

Në fund të viteve ’80, falë yjeve, një version asimetrik i modelit të flokëve Bob u bë i njohur: nga njëra anë, flokët ishin shumë më të shkurtër se nga ana tjetër. Ajo u konsiderua eksperimentale dhe u zgjodh nga fashionistat më të patrembur. Dhe vetëm pak vite më parë, një bob me fije të gjata në fytyrë ishte në trend. Bob është ende në favor, sidomos në vjeshtë, por në një formë tjetër. Ndarje e drejtë, e njëjta gjatësi përpara dhe mbrapa, vija të qarta – dhe keni një prerje flokësh në modë.

Ngjyrosje neoni

© Karol Kaepstick / Flickr, © CC BY-SA 2.0, VALERY HACHE / AFP / East News

Një ngjyrosje e tillë konsiderohet mjaft e rrezikshme, pasi mund të mos i përshtatet të gjithëve dhe jo gjithmonë do të jetë e përshtatshme. Tani është gjithnjë e më pak popullore, sepse shumë preferojnë nuancat natyrore që theksojnë bukurinë natyrore. Por nëse ende dëshironi diçka me ngjyrë, atëherë këtë sezon ngjyra e skuqjes rozë është në trend.

Balluket që mbulojnë fytyrën

© wirestock / Freepik, ABACA / Abaca / East News

Nja dy dekada më parë, të gjitha llojet e ballukeve ishin të njohura. Megjithatë, tani ia vlen t’i lini në të kaluarën ato modele flokësh që mbulojnë fytyrën ose mbulojnë sytë. Në vend të kësaj, është më mirë t’i kushtoni vëmendje tendencës së sezonit – ballukeve të ngushta – “qafës së shishes”. Kjo formë nënkupton që distanca midis fijeve në zonën e ballit është e ngushtë, dhe më poshtë zgjerohet. Balluket kornizojnë bukur mollëzat dhe i japin volum të gjithë modelit të flokëve. Dhe ato gjithashtu duken të mrekullueshme nëse e mbledhni pjesën tjetër të flokëve nga pas.

Leave a Reply