Si të krijoni thonj të mëdhenj dhe të fortë me vaj ulliri

0
271

Thonjtë e gjatë dhe me shkëlqim janë një element kyç i bukurisë së pamjes së një gruaje. Askush nuk do ta mohojë që duhet shumë përpjekje dhe durim për të arritur thonj të gjatë dhe me shkëlqim. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të gjeni materialin e duhur për t’ju ndihmuar t’i bëni ato. Për këtë arsye, ky artikull ka të bëjë me mënyrën se si mund të krijoni thonj të mëdhenj dhe të fortë!

6 mënyra për të forcuar thonjtë tuaj!

Metoda 1: Vendosni thonjtë tuaj në vaj ulliri!

Vaji i ullirit njihet globalisht për përfitimet e shumta shëndetësore dhe bukurie. Është i pasur me vitamina E dhe K, duke ndihmuar në forcimin dhe hidratimin e thonjve dhe lëkurës. Është gjithashtu antimikrobik dhe antifungal. Vaji i ullirit i jep një shkëlqim natyral thonjve tuaj dhe mund të përdoret për të tharë më shpejt ngjyrën e thonjve.

Vaj ulliri i thjeshtë

Vaji i thjeshtë i vjetër i ullirit mund të përdoret për masazh. Gjithashtu, njomja e thonjve çdo ditë me vaj do t’i bëjë ata më të gjatë dhe më të fortë.

Hapi 1: Lyeni thonjtë tuaj në vaj ulliri të ngrohtë për 15 deri në 20 minuta

Hidhni pak vaj ulliri në një enë dhe vendoseni në mikrovalë për disa sekonda.
Pasi të kontrollojmë që është mjaftueshëm i ngrohtë, lyejmë thonjtë në vaj dhe i lëmë të thahen për 15 deri në 20 minuta.

Hapi 2: Masazhoni thonjtë dhe lëkurën tuaj çdo ditë

Masazhojmë me vaj në thonjtë dhe lëkurën tonë me lëvizje të vogla rrethore për 1 deri në 2 minuta.
Fshijeni vajin e mbetur me një peshqir letre.
Ne e përsërisim çdo ditë për të mbajtur thonjtë tanë të shëndetshëm dhe për të shmangur thyerjet. Ne do të fillojmë të shohim rezultate pozitive në 2 deri në 3 javë.

Limon me vaj ulliri

Mund të shtoni edhe limon në vajin e ullirit. Ndërsa vaji i ullirit hidraton dhe forcon thonjtë, limoni ndihmon në zbardhjen e thonjve të verdhë dhe të shurdhër. Duhet të dini se limoni është i pasur me vitaminë C, e cila ndihmon në rritjen e thonjve.

Çfarë do të përdorim?

Lëng limoni i freskët (nxit rritjen dhe ndriçon thonjtë) – 1 lugë
vaj ulliri (nxit rritjen dhe hidraton thonjtë) – 2 lugë gjelle

Vaji i thjeshtë i vjetër i ullirit mund të përdoret për masazh. Gjithashtu, njomja e thonjve çdo ditë me vaj do t’i bëjë ata më të gjatë dhe më të fortë.

Hapi 1: Lyeni thonjtë tuaj në vaj ulliri të ngrohtë për 15 deri në 20 minuta

Hidhni pak vaj ulliri në një enë dhe vendoseni në mikrovalë për disa sekonda.
Pasi të kontrollojmë që është mjaftueshëm i ngrohtë, lyejmë thonjtë në vaj dhe i lëmë të thahen për 15 deri në 20 minuta.

Hapi 2: Masazhoni thonjtë dhe lëkurën tuaj çdo ditë

Masazhojmë me vaj në thonjtë dhe lëkurën tonë me lëvizje të vogla rrethore për 1 deri në 2 minuta.
Fshijeni vajin e mbetur me një peshqir letre.
Ne e përsërisim çdo ditë për të mbajtur thonjtë tanë të shëndetshëm dhe për të shmangur thyerjet. Ne do të fillojmë të shohim rezultate pozitive në 2 deri në 3 javë.

Metoda 3: Merrni suplemente biotine!

Është e qartë se vitaminat dhe mineralet janë thelbësore për mirëqenien tonë. Ato janë gjithashtu thelbësore për të mbajtur flokët, lëkurën dhe thonjtë tanë të shëndetshëm. Një normë e ngadaltë e rritjes së thonjve mund të shoqërohet me mungesë të biotinës.

Biotina i përket vitaminave të tretshme në ujë dhe konkretisht kompleksit të vitaminave B. Është thelbësore, pasi vepron si katalizator në funksione të ndryshme metabolike të trupit dhe është një eliksir i vërtetë energjie.

Leave a Reply