Si t’i vendosni produktet për kujdesin ndaj lëkurës? Udhëzime hap pas hapi

0
466

Cili produkt shkon në fillim, kur dhe si duhet të vendosen kremrat për kujdesin e fytyrës?

Një rregull i lehtë për t’i dhënë përgjigje kësaj pyetje është që të aplikoni produktet tuaja me konsistencë më të hollë tek ato më të trasha, ose nga lëngu në vaj.

“Në përgjithësi, mendoni nga të holla në të trasha, por gjithashtu përdorni produktet e para me përbërësit që janë më të rëndësishëm për të depërtuar në lëkurë (si antioksidantët në serume) dhe të përfundoni me produktet si kremat hidratuese” ka thënë Dr Rogers.

Regjimi juaj gjatë ditës

Rutina e mëngjesit ka të bëjë me mbrojtjen nga dielli, ndotja dhe elementet e ndryshme, sipas Dr Rogers.

Hapi 1: Pastrimi
Në mëngjes, filloni duke spërkatur fytyrën me ujë të ngrohtë ose, nëse keni nevojë, lani me një pastrues të fytyrës të butë dhe të projektuar për llojin tuaj të lëkurës.

Hapi 2: Toner
Shumica e njerëzve zgjedhin të mos e përdorin tonerin, pjesërisht sepse ekziston një supozim i vazhdueshëm që shumica e tonereve janë të ashpra dhe irritojnë lëkurën. Për fat të mirë, kjo nuk qëndron. Brezi i ri i tonerëve mund të shërbejë për qëllime të shumëfishta, si një sistem shpërndarës për antioksidantë, derivatet e vitaminës B dhe madje edhe tonifikimin e acideve. Përveç kësaj, çdo lloj toneri është menduar për një çështje të ndryshme të lëkurës, prandaj është e rëndësishme të përdorni llojin e duhur.

Hapi 3: Serumet me antioksidantë
Serumet janë trajtime të dendura me lëndë ushqyese që trajtojnë shqetësimet specifike, prandaj është më mirë që t’i mbani ato sa më afër lëkurës që të jetë e mundur. Sot ekzistojnë serume të ndryshme në treg, por për ditën, Dr. Rogers rekomandon serume antioksidante, të cilat ofrojnë një shumëllojshmëri përfitimesh.

Hapi 4: Kremi për sy
Preferohet që të përdorni krem për sy të paktën çdo natë, nëse jo dy herë në ditë, duke filluar në 20-tat tuaja. Ka të bëjë me ruajtjen e shëndetit dhe trashësisë së lëkurës së qepallës. Përmirësimi i cilësisë së lëkurës në këtë zonë në fillim siguron që lëkura e qepallës të mos humbasë lehtësinë dhe pamjen e saj të butë më vonë.

Hapi 5: Ilaçet për trajtimin e akneve
Ilaçet me recetë dhe trajtimet për akne, si serume, duhet të aplikohen sa më afër lëkurës që të jetë e mundur për të maksimizuar përfitimet e tyre.
Meqë trajtimet e akneve ndryshojnë në përbërësit aktivë, kontrolloni paketimin e produktit ose konsultohuni me dermatologun tuaj për mënyrën më të mirë për ta zbatuar atë.

Hapi 6: Krem hidratues
Po, të gjithë kanë nevojë për një krem hidratues, edhe nëse keni lëkurë të yndyrshme. Edhe pse trupi juaj ka sistemin e vet natyral të lubrifikimit të përbërë nga gjëndra që nxjerrin vaj (ose sebum) për të mbajtur një shtresë mbrojtëse ndaj sëmundjeve dhe infeksioneve të ashpra jashtë, shumica prej nesh kanë nevojë për hidratim shtese.

Hapi 7: Kremi kundër diellit
Kremi kundër diellit duhet të jetë hapi i fundit në rutinë tuaj të përditshme të kujdesit të lëkurës. Përdorni mbrojtje dielli fizike ose minerale, e cila funksionon duke bllokuar fizikisht rrezet UV.

Leave a Reply