Si të shpëtoni shpejt nga blefariti në shtëpi?

0
313

Blefariti është një gjendje që prek qepallat. Shkakton skuqje, acarim, një ndjenjë sikur ka diçka në sy dhe kore të ngjashme me zbokthin.

Ka shumë shkaqe të mundshme, duke përfshirë infeksionin, reaksionin alergjik, mosfunksionimin e gjëndrave meibomiane dhe sëmundjet themelore të lëkurës si rosacea. Nëse nuk trajtohet, blefariti mund të çojë në dëmtim të kornesë.

Blefariti mund të jetë një ngjarje e izoluar ose një gjendje kronike që vazhdon të kthehet. Shumica e njerëzve që kanë blefarit përjetojnë përsëritje. Të dyja llojet duhet të përfitojnë nga trajtimi në shtëpi i fokusuar në mbajtjen e zonës së qepallave të pastër dhe pa mbeturina.

Si ta kuroni blefaritin shpejt në mënyrë natyrale?
Nëse keni blefarit, është e rëndësishme të ndiqni një regjim kujdesi për zbutjen e kores me një kompresë të ngrohtë dhe pastrimin e kapakut me shampo të holluar për fëmijë dy deri në katër herë në ditë. Kjo është një mënyrë e shpejtë për të pastruar simptomat nëse e dini se nuk keni një infeksion.

Nëse keni blefarit kronik, bërja e kësaj rutine çdo ditë mund të ndihmojë në mbajtjen e blefaritit larg.

*Kompresa e ngrohtë
Një kompresë e ngrohtë është një pjesë e rëndësishme e trajtimit në shtëpi të blefaritit. Një kompresë është një leckë e pastër e njomur në ujë të ngrohtë. E vendosur mbi qepalla, kompresa zbut koret, duke i bërë ato më të lehta për t’u hequr. Gjithashtu hap gjëndrat meibomiane.

Për të hequr plotësisht koret, ndiqni regjimin e kompresave me fërkim të butë të skajit të qepallës me një aplikues pambuku të lagur në shampo të holluar për fëmijë.

*Masazh i qepallave
Masazhimi i butë i qepallës ndihmon nëse keni blefarit të pasmë. Ky lloj blefariti prek qepallën e brendshme që prek syrin. Zakonisht shkaktohet nga rosacea ose zbokthi dhe çon në bllokimin e gjëndrave meibomiane. Masazhimi i qepallës ndihmon në nxjerrjen e vajrave nga ato gjëndra.

*Shpëlarje me ujë të ngrohtë
Një shpëlarje me ujë të ngrohtë është një mënyrë e thjeshtë për të pastruar zbokthin nga qepalla pa shkaktuar acarim. Ju mund të shpëlani butësisht qepallën pasi të përdorni një kompresë dhe të kryeni një masazh të butë të qepallave.

*Lotë artificialë
Ndërsa lotët artificialë mund të ndihmojnë me simptoma të tjera të blefaritit si skuqje dhe ënjtje. Ata gjithashtu mund të lehtësojnë syrin e thatë. Lotët artificialë janë në dispozicion pa recetë në shumicën e farmacive si pika sysh.

*Shampo kundër zbokthit
Nëse jetoni gjithashtu me zbokth, ai mund të jetë një shkaktar kontribues i blefaritit. Përdorimi i një shampo kundër zbokthit në scalp mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave të të dyja gjendjeve, duke zvogëluar numrin e zbokthit të lëkurës.

*Qeset e çajit të zi
Ka pak kërkime mbi efektet e qeseve të çajit të zi në blefarit. Por ky ilaç shtëpiak mund të funksionojë në një mënyrë të ngjashme me një kompresë të ngrohtë.

Thjesht futini qeskat e çajit në ujë të nxehtë ashtu siç bëni për të bërë çaj. Hiqni qeset dhe shtrydhni ujin e tepërt. Vendosini ato mbi qepallat e mbyllura për disa minuta si një kompresë. Sigurohuni që qeskat e çajit të mos jenë shumë të nxehta përpara se t’i vendosni në qepalla.

*Vaji i pemës së çajit
Vaji i pemës së çajit është një antiseptik tradicional. Provat për të mbështetur përdorimin e tij në trajtimin e blefaritit janë të paqarta.

Një studim i vitit 2021 në American Journal of Ophthalmology zbuloi se shampoja e vajit të pemës së çajit funksiononte më mirë se shampoja e qepallave për të menaxhuar simptomat e mosfunksionimit të gjëndrës meibomiane. Megjithatë, i njëjti studim zbuloi se shampoja e vajit të pemës së çajit shkakton më shumë acarim të sipërfaqes së syve.

Leave a Reply