Vendosni një hudhër poshtë jastëkut dhe do të befasoheni nga ajo që do t’iu ndodhë

0
54

Hudhra mund t’ju ??zgjasë jetën, ka superfuqi të pabesueshme, të tilla si luftimi i qelizave kancerogjene, detoksimi i trupit tuaj, madje edhe zvogëlimi i dhjamit në trup. Pasi të zbuloni se sa e dobishme është hudhra për trupat tanë, juve me siguri do të mësoheni me aromën e saj. Madje ju mund të kini dëshirë edhe të vendosni një thelpi hudhre nën jastëk kur të zbuloni të gjitha sekret e mrekullueshme që fshihen pas saj.

Mund të ju ndihmojë të zbllokoni hundët

Hunda juaj e bllokuar do të gjejë lehtësim nga aroma e hudhrës. Kjo kryesisht sepse përmban një antibiotik të fuqishëm të quajtur allicin, i cili avullohet ngadalë nga hudhra dhe lufton mikrobet dhe infeksionet. Alicina e hudhrës ndihmon në pastrimin e pasazheve tuaja duke tretur mukusin. Procesi është gradual, por ia vlen. Pas një kohe, ju do të shpëtoni nga kongjestioni i hundës dhe do të jeni në gjendje të merrni frymë qartë.

Hudhra mund të rrisë sistemin tuaj imunitar

Hudhra ka aftësinë të shkatërrojë të gjitha llojet e baktereve të këqija, pasi ka veti tepër të fuqishme antibakteriale. Allicina bllokon 2 grupe fermentesh që lejojnë bakteret infektive të përparojnë në trupin e njeriut. Nëse vendosja e hudhrës nën jastëk bëhet një praktikë e rregullt, me gjasë do të vini re që ndiheni më energjikë në mëngjes dhe do sëmureni rrallë.

Mund të zhdukë insektet

Nëse keni qenë ndonjëherë të frikësuar nga një merimangë që gjendet pranë jush kur jeni në gjumë, apo jeni zgjuar nga pickime të shumta të mushkonjave, hudhra është ajo që ju nevojitet. Hudhra është toksike për insektet, veçanërisht mushkonjat dhe ata janë të vetëdijshëm për të. Kjo është arsyeja pse këto kriter të vegjël qëndrojnë larg aromës së hudhrës.

Mund të ju ndihmojë të flini më mirë.

Hudhra është e pasur me vitaminë B1, e cila dihet se ndihmon në luftimin e gjumit të trazuar. Për më tepër, ka edhe shumë vitaminë B6 në hudhër, e cila rrit sekretimin e melatoninës në mënyrë të konsiderueshme. Kjo bimë e mrekullueshme ka një ndikim pozitiv në sistemin tuaj nervor dhe, përfundimisht, mund t’ju qetësojë dhe të relaksojë mendjen tuaj.

Leave a Reply