Për gratë mbi 50 vjeç: Si duhet të kujdeseni për lëkurën

0
80

Kujdesi më i mirë për lëkurën për gratë mbi 50 vjeç mund të mos bëjë mrekulli me rrudhat apo shenjat që koha lë në fytyrën e tyre, por mënyra si i qasemi këtij rituali sjell shumë përmirësime në trajtimin e lëkurës ndaj plakjes.

Mendoni pak, rrudhat, shenjat, njollat nga dielli, humbja e elasticitetit të lëkurës e të gjithë pasojat që shfaqen me kalimin e viteve. Patricia Wexler, dermatologe e njohur në New York shpjegon një “arsenal” metodash që i duhen çdo gruaje mbi këtë moshë për t’u kujdesuar për lëkurën.

#1 Pastrimi dhe përdorimi i tonikut

#2 Bëni eksfolim të lëkurës, por mos e teproni

#3 Masazhoni shpesh fytyrën për të nxitur prodhimin e kolagjenit

#4 Serume dhe kremra hidratues për të ruajtur elasticitetin

#5 Mbroni lëkurën me kremra me faktorë mbrojtës SPF

#6 Një maskë e mirë për rigjenerim total

#7 Konsideroni retinolin për ta përdorur gjatë natës

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here