Kurti raporton në Kuvend: Nënshkrimi do të thotë garanci për zbatim, Serbia refuzoi

0
197

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, sot ka nisur raportimin në Kuvend për takimin e fundit në Bruksel në lidhje me dialogun Kosovë-Serbi, raporton Gazeta Sinjali.

“Më 26 tetor, në Bruksel zhvilluam takim, ku unë së pari kam kërkuar më shumë siguri në kufirin ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, kërkova që të bëhet ndëshkimi i Serbisë për sulmin terrorist ndaj Kosovës. Kërkesën për ndëshkim e kemi për hir të mos përsëritjes.

Ne ofruam të nënshkruajmë marrëveshjen bazë të Brukselit të shkurtit me aneksin zbatues dhe propozimin për zbatimin e marrëveshjes për vetëmenaxhim. Nënshkrimi do të prodhonte pranim. Nënshkrimi do të thotë pranim dhe garanci për zbatim.

Serbia refuzoi sërish nënshkrimin, duke refuzuar draftin për vetëmenaxhim.

E mirëpresim thirrjen për njohjen de facto të Kosovës nga Serbia. Njohja de facto reciproke duhet të zbatohet.”, tha Kurti.

Leave a Reply