Koreja e Veriut po e lufton COVID-in me ujë e kripë

0
160

Koreja e Veriut po përballet me përhapjen e COVID-19 në një popullatë të pa vaksinuar, pa akses në barna efektive antivirale.

Në fillim të vitit 2020, vendi vulosi kufijtë e tij në përpjekje për të izoluar veten nga pandemia.

Udhëheqja e saj deri më tani është refuzuar nga jashtë mbështetjes mjekësore.

BBC ka monitoruar mediet shtetërore, të cilat rekomandojnë trajtime të ndryshme tradicionale për t’u marrë me atë që ata e quajnë  “ethe”.

Pije te nxehta

Për ata që nuk janë të sëmurë rëndë, gazeta e partisë në pushtet Rodong Simnun, rekomandoi ilaçe duke përfshirë çaj xhenxhefili ose dorëzonjë dhe një pije me gjethe shelgu.

Pijet e nxehta mund të qetësojnë disa simptoma të COVID-it, të tilla si dhimbje të fytit ose kollë, dhe të ndihmojnë në hidratimin kur pacientët humbasin më shumë lëngje se normalja.

Gjethja e xhenxhefilit dhe shelgut gjithashtu lehtësojnë inflamacionin dhe zvogëlojnë dhimbjen.

Ujë i kripur

Mediumi shtetëror së fundmi rekomandoi gargarën me ujë me kripë në mëngjes dhe në mbrëmje.

Një mijë ton kripë ishin dërguar në Phenian për të bërë një “zgjidhje antiseptike”, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve.

Disa studime sugjerojnë që gargara dhe shpëlarja e hundës me ujë të kripur të luftojnë viruset që shkaktojnë ftohjen e zakonshme.

Por ka pak prova që ato ngadalësojnë përhapjen e COVID-it.

Ilaçet kundër dhimbjeve dhe antibiotikët

Televizioni shtetëror i ka këshilluar pacientët të përdorin ilaçe kundër dhimbjeve si ibuprofen, amoksicilinë dhe antibiotikë të tjerë.

Ibuprofeni dhe paracetamoli mund të ulin temperaturën dhe të lehtësojnë simptomat si dhimbje koke ose dhimbje të fytit.

Por ato nuk do ta parandalojnë zhvillimin e tij.

Leave a Reply