Për një lëkurë të përsosur pa akne dhe rrudha me Vitaminë C

0
358

Ëndërroni lëkurë të shndritshme dhe të njëtrajtshme, shkëlqim rinore dhe qëndrueshmëri? Bëni një pakt zbukurimi me vitaminën C gjithnjë e më popullore dhe rezultatet do t’ju habisin.

Është shumë e kuptueshme që kjo vitaminë është bërë përbërësi magjik i preferuar në kozmetikën moderne, sepse sjell përfitime të jashtëzakonshme dhe efektet janë të dukshme në një kohë të shkurtër.

Përfitimet kryesore të vitaminës C

Vitamina C po fiton statusin e superheroit në industrinë e kozmetikës. Përfitimet e përdorimit të këtij antioksidanti të fuqishëm janë të shumta, por ne theksojmë këto:

Shkëlqen lëkurën dhe eliminon njollat ​​e errëta

Ne jetojmë në një epokë të filtrave dixhitalë që lëmojnë lëkurën në përsosmëri në sekonda, dhe në jetën reale, një lëkurë e barabartë po bëhet një synim dermatologjik gjithnjë e më i dëshirueshëm. Këtu vjen në shpëtim vitamina C, si një aleat i fortë për ndriçimin e lëkurës dhe largimin e njollave të errëta. Produktet e vitaminës C luftojnë njollat ​​e moshës dhe njollat ​​nga aknet ose ekspozimi në diell dhe reduktojnë hiperpigmentimin.

Nxit prodhimin e kolagjenit dhe shtrëngon lëkurën

Të gjithë ne dëshirojmë një lëkurë të zhdërvjellët që është “rezistente ndaj rrudhave”. Por me kalimin e viteve, prodhimi i kolagjenit zvogëlohet duke çuar në rënien e lëkurës dhe shfaqjen e linjave të holla. Vitamina C është një stimulues natyral i prodhimit të kolagjenit, ndaj serumet dhe kremrat e bazuar në të janë një armë e fuqishme kundër plakjes së dukshme të lëkurës.

Qetëson skuqjen dhe redukton irritimin

Një nga karakteristikat më të rëndësishme të vitaminës C është efekti i saj anti-inflamator. Nëse fytyra juaj skuqet ose lëkura juaj acarohet lehtë, jepni një shans një serumi cilësor me vitaminë C dhe së shpejti do të shihni efektin pozitiv.

Përmirëson hidratimin

Vitamina C parandalon humbjen e ujit, kështu që lëkura ruan lagështinë dhe mbetet e hidratuar mirë për një kohë më të gjatë. Rekomandohet veçanërisht t’i kushtoni vëmendje hidratimit gjatë ditëve të ftohta kur lagështia në ajër zvogëlohet, dhe era e ftohtë dhe rrymat e shkaktuara nga elementët ngrohës e thajnë më tej lëkurën.

Mbron nga rrezet UV dhe agresorët e jashtëm si ndotja e ajrit

Vitamina C mbron lëkurën nga rrezet ultravjollcë. Në fakt, duhet ta mendoni si një mbrojtje shtesë përveç një kremi me SPF. Dermatologët këshillojnë të aplikoni një serum me vitaminë C nën krem ​​me një SPF minimal prej 30.

Gjithashtu, vitamina C përmirëson mekanizmin mbrojtës natyral të lëkurës dhe ajo kthehet në një barrierë më rezistente ndaj agresorëve të jashtëm. Ndotja e ajrit ka një efekt shumë negativ në lëkurë, pasi çon në plakje të parakohshme, shfaqjen e zonave të kuqe, akne dhe gjendje inflamatore si ekzema. Në këtë kontekst, vitamina C hyn në rolin e një antioksiduesi dhe neutralizon dëmtimet nga ndotja dhe radikalet e lira.

Leave a Reply