Mos flini me flokë të lagura, mund të keni shumë pasoja

0
479

Dushi gjatë natës mund të jetë një mënyrë e shkëlqyer për t’u çlodhur.

Megjithatë kjo praktikë mund të jetë e rrezikshme për shëndetin e flokëve tuaja, sidomos për ata të cilët nuk i thajnë flokët plotësisht para se të flenë.

Siç shkruan Health.com, dermatologët këshillojnë që të mos flini me flokë të lagura pasi kështu jeni të rrezikuar nga dëmtimi i flokëve si dhe mund të merrni infeksione në lëkurën e kokës.

”Fjetja me flokë të lagur mund të shkaktojë dëme, por është e rëndësishme të theksohet se praktika shpesh nuk çon në probleme ekstreme të shëndetit të flokëve, duke përfshirë këtu rënien e flokëve”, tha dermatologu Joshua Zeichner.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here