Si të shpëtoni nga dhimbja e dhëmbit gjatë natës

0
80

Dhimbja e dhëmbit është është e rëndë, veçanërisht gjatë natës.

Andaj, krahas medikamenteve, në këtë artikull gjeni të bashkëngjitura disa ilaçe shtëpiake të cilat iu ndihmojnë të largoni dhimbjen e dhëmbit.

  1. Medikamente për dhimbje nga goja

Marrja e ilaçeve të dhimbjes pa recetë të tilla si acetaminophen (Tylenol) ose ibuprofen (Advil) është një mënyrë e shpejtë dhe e thjeshtë për shumë njerëz për të zvogëluar në mënyrë efektive dhimbjet e dhëmbëve të butë deri të moderuar.

Nëse dhimbja e dhëmbit është e rëndë, është mirë që të shihni një dentist dhe të flisni me të për qetësues më të fortë të dhimbjeve.

  1. Vendosni gjëra të ftohta

Përdorimi i një komprese të ftohtë mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes së dhimbjes së dhëmbit.

Aplikimi i një qese akulli të mbështjellë me një peshqir në anën e prekur të fytyrës ose nofullës ndihmon në ngushtimin e enëve të gjakut në zonë, gjë që mund të zvogëlojë dhimbjen për të lejuar një person të flejë.

  1. Shpërlajeni me ujë të kripur

Një shpërlarje e thjeshtë me ujë të kripur është një ilaç i zakonshëm në shtëpi për një dhimbje dhëmbi.

Uji i kripur është një agjent natyral antibakterial i besuar, kështu që mund të zvogëlojë inflamacionin. Kjo, nga ana tjetër, ndihmon në mbrojtjen e dhëmbëve të dëmtuar nga infeksioni, shkruan Medical News Today, përcjell klankosova.tv.

  1. Çaj menteje

Pirja e çajit të mentës ose thithja e qeseve të çajit të mentës gjithashtu mund të ndihmojë në lehtësimin e përkohshëm të dhimbjes nga dhimbja e dhëmbit.

Studiuesit vërejnë se menta përmban komponime antibakteriale dhe antioksiduese. Mentoli, një përbërës aktiv në menten, gjithashtu mund të ketë një efekt të butë mpirës në zonat e ndjeshme.

  1. Hudhra

Hudhra është një përbërës i zakonshëm shtëpiak që disa njerëz e përdorin për të lehtësuar dhimbjen e dhëmbit.

Thjesht përtypja e një thelpi hudhre dhe lejimi i uljes pranë dhëmbit mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes. Thënë kështu, shija e hudhrës së papërpunuar mund të jetë shumë e fortë për disa njerëz, kështu që kjo mund të mos jetë zgjidhja e duhur për të gjithë.

Leave a Reply