Këto 9 ushqime forcojnë imunitetin

0
64

Ushqimet e pasura me vitamina mund të ndihmojnë në forcimin e sistemit imunitar. Parandalimi është ilaçi më i mirë.

Lexoni më poshtë se cilat ushqime përmbajnë substancat e nevojshme për të forcuar imunitetin, andaj sigurohuni që ta përfshini në dietën tuaj.

Brokoli

Brokoli është i pasur me përbërës që rrisin sistemin imunitar: vitamina A dhe C. Është lehtësisht i disponueshëm dhe është një shtesë e dobishme për pjatat. Në kombinim me djathin, ne e pasurojmë vaktin tonë me vitamina B dhe vitaminë D.

Lakra

Lakra është e pasur me vitaminë C dhe glutaminë, të cilat forcojnë sistemin imunitar. Duke shtuar lakër (të bardhë, të kuqe) në supë dhe merak, ju rrisni marrjen e antioksiduesve në trupin tuaj dhe vlerën ushqyese të vaktit tuaj.

Bajamet

Një grusht bajame ndihmon në rivendosjen e sistemit tuaj imunitar nga efektet e stresit. Sasia e rekomanduar ditore e 1/4 filxhan bajame është e mjaftueshme për të mbuluar pothuajse 50% të nevojës ditore të trupit për vitaminë E, e cila ngre sistemin imunitar. Gjithashtu, bajamet përmbajnë vitamina B – riboflavinë dhe niacinë, të cilat ju ndihmojnë të rikuperoheni nga stresi. Rekomandohet kundër stresit.

Agrume

Agrumet janë të pasura me vitaminë C dhe flavonoide – përbërje natyrore, kimike që mbrojnë sistemin imunitar. Nëse nuk jeni adhurues të agrumeve, provoni portokall ose mandarina. Përmban shumë vitaminë C.

Embrion i grurit

Embrioni i grurit është pjesë e kokrrës së grurit. Ata kanë rolin e të ushqyerit të një bime të re gruri që sapo ka mbirë. Kjo është arsyeja pse embrioni i grurit është shumë ushqyes. Ato janë të pasura me zink, antioksidues dhe vitamina B si dhe vitamina dhe minerale të tjera thelbësore.

Embrioni i grurit ofron një kombinim të ekuilibruar mirë të fibrave bimore, proteinave dhe disa yndyrave të mira. Është e dëshirueshme të zëvendësohet një pjesë e miellit, e cila përdoret për të bërë bukë dhe pasta, me embrionin e grurit. Është shumë ushqyes.

Kos

Një filxhan kos në ditë zvogëlon mundësinë e ftohjes. Kur blini kos, shikoni listën e kulturave aktive në etiketë. Gjithashtu, shikoni nëse kosi gjithashtu përmban vitaminë D. Hulumtimet e fundit kanë treguar se ekziston një lidhje midis niveleve të ulëta të vitaminës D në trup dhe një rreziku në rritje të ftohjes dhe gripit. Kosi është i dobishëm kundër ftohjeve.

Hudhra

Është e pasur me antioksidues që ndihmojnë në mbrojtjen e sistemit imunitar sidomos nga efektet e dëmshme të bakterit H. pylori, i cili lidhet me ulcerat dhe tumoret e stomakut.

Këshillë gatimi: Qëroni hudhrën, copëtojeni dhe lëreni të qëndrojë për 15 deri në 20 minuta para gatimit për të aktivizuar enzimat që forcojnë sistemin imunitar. Hudhra – e mirë kundër ulcerës dhe tumoreve të stomakut.

Spinaqi

Spinaqi është shumë ushqyes. Përmban folate, e cila ndihmon trupin të krijojë qeliza të reja dhe të riparojë ADN-në. Gjithashtu, spinaqi përmban fibra, antioksidues dhe vitaminë C. Hani spinaq si të gjallë ose të gatuar lehtë për të përfituar sa më shumë nga vetitë e tij shëruese. Spinaqi – krijon qelizat dhe riparon ADN-në.

Patatet e ëmbla

Ashtu si karotat, patatet e ëmbla përmbajnë antioksidues beta-karoten, i cili shkatërron radikalet e lira. Gjithashtu, patatet e ëmbla përmbajnë vitaminë A, e cila ngadalëson plakjen dhe zvogëlon rrezikun e disa tumoreve. Patatja e ëmbël – shkatërron radikalet e lira.

Leave a Reply