Në zorrët është shëndeti juaj – pastroni ato natyrshëm, me një metodë që funksionon në një mënyrë të provuar

0
254

Në zorrët është shëndeti juaj – pastroni ato natyrshëm, me një metodë që funksionon në një mënyrë të provuar. Zorrët përmbajnë pjesën më të madhe të sistemit tonë imunitar, prandaj është kaq e rëndësishme që ato të funksionojnë si duhet.

Eshtë shumë e rëndësishme të kryeni pastrim të rregullt të trupit për ta pastruar atë nga toksinat. Ekzistojnë metoda të ndryshme të detoksifikimit, dhe një nga metodat më të mira është pastrimi me oriz. Eliminimi i toksinave me ndihmën e orizit jep rezultate të shkëlqyera, dhe megjithëse ka nuancat dhe ndryshimet e tij, është shumë i dobishëm.

-merr oriz të thjeshtë, aq lugë sa mosha juaj.-lajeni mirë dhe vendoseni në një vazo qelqi

-mbushni kavanozin me ujë të nxehtë të zier, mbylleni me kapak dhe lëreni në frigorifer, në mëngjes kullojeni të gjithë ujin.

-mirni 1 lugë gjelle dhe gatuajeni atë për 3-4 minuta pa kripë (në një ujë tjetër, të thjeshtë).

-hani orizin e gatuar në stomak bosh, mundësisht në 7:30 të mëngjesit. Derdhni orizin e mbetur përsëri me ujë të zier dhe ujë të ftohur, pastaj lëreni në frigorifer deri të nesërmen.

-përsëriteni këtë procedurë për pastrimin e trupit çdo ditë, ndërsa në kavanoz ka oriz. Sekreti i kësaj metode fshihet në kokrrën e orizit, e cila ka një strukturë kristaline. Kur kokrrat zhyten në ujë, niseshtja shpëlahet prej tyre. Oriz tretet në zorrë, jo në stomak, kështu që kokrrat e tij veprojnë si thithëse. Kjo metodë pastron zorrët, enët e gjakut, nyjet dhe pjesët e tjera të trupit nga toksinat, metalet e rënda dhe substancat e tjera të dëmshme. Pastrimi i trupit me oriz ndihmon në normalizimin e metabolizmit dhe rregullimin e peshës së tepërt.

Pas trajtimit do të ndiheni jo vetëm më të shëndetshëm, por edhe më të ri. Ekziston vetëm një kusht: pasi të keni konsumuar oriz në mëngjes, nuk duhet të hani ose të pini asgjë për të paktën 3 orë. Pas këtij pastrimi të organizmit, dhimbjet në shpinë, qafë, nyje zhduken. Efekti i trajtimit nuk është i menjëhershëm, por gradual. Mos harroni të pini ujë, të paktën 2 litra në ditë. Përveç ujit, është mirë të pini çaj jeshil.

Leave a Reply