Receta në shtëpi për djegien nga dielli, kjo përzierje e thjeshtë do t’ju rikthejë lëkurën tuaj

0
142

Një përzierje e sodës me ujë mund të aplikohet ndër sqetulla për t’u përdorur si një deodorant.

Eksfoliator
Mund të hiqni lëkurën e vdekur nga fytyra duke aplikuar një përzierje të sodës dhe ujit dhe duke e fërkuar atë në fytyrën tuaj në lëvizje rrethore.

Zbutës i lëkurës
Aplikoni një pastë të sodës dhe ujit në duar dhe këmbë, për t’i zbutur ato.

Kundër djegies
Përgjithësit, kur e djegura nga dielli trajtohet në shtëpi, kjo vlen për gradën e parë dhe të dytë të djegies.

Soda e bukës ndihmon në eliminimin e qelizave të djegura dhe lehtëson shërimin e lëkurës. Me anë të ujit, krijoni një pastë me sodë dhe aplikojeni atë në lëkurën e djegur.

Përgatitja: 1 lugë gjelle sodë me 5 lugë gjelle ujë. Përziejini deri sa të krijojë një masë paste.

Më pas lyeni lëkurën e djegur dhe mbajeni për 20 minuta dhe më pas shpërlajeni me ujë të bollshëm

Pastrues i flokëve
Shtoni pak sodë në shampon dhe aplikojeni atë si zakonisht në flokë për të hequr papastërtinë. Mund ta përdorni sodën për ta pastruar skalpin ose për t’i krehur flokët më mirë.

Leave a Reply