Osmani takohet me Alford nga MCC: Granti prej mbi 200 milionë euro do ta transformojë sektorin e energjisë

0
102

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me zëvendës presidentin e Korporatës së Sfidës së Mijëvjeçarit – MCC, Cameron Alford.

Osmani tha se granti prej mbi 200 milionë euro nga agjencia e MCC e qeverisë amerikane do ta transformojë thellësisht sektorin energjetik të Kosovës.

“Si investimi më i madh në fushën e energjisë, Programi Kompakt është dëshmi e fuqisë së partneritetit Kosovë-SHBA.” – ka shkruar Osmani.

Programi Kompakt i Korporatës së Sfidave të Mijëvjeçarit do të lansohet sot nga Qeveria e Kosovës, ku në ceremoni do të marrin pjesë presidentja Osmani, kryeministri Kurti, ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Hovenier dhe zëvendëspresidenti i MCC-së, Alford.

Leave a Reply