Hipertensioni i natës – Faktori i fshehur që dëmton zemrën

0
209

Ekspertët të cilëve u referohet AgroWeb.org thonë se matja e tensionit të gjakut në mbrëmje apo edhe në gjumë ofron tregues më të saktë të shëndetit.

Sipas tyre, ka shumë raste kur tensioni i gjakut pëson rritje të shpejtë kur njeriu është në gjumë, madje mund të ketë pasoja fatale.

Hipertensioni i natës është i rrezikshëm dhe mund të shkaktojë pushim të zemrës por edhe problem të tjera kardiovaskulare

Hipertensioni i natës mund të ndodhë edhe tek njerëzit të cilët kanë tregues normalë gjatë matjeve që bëjnë ditën.

Ky problem i rrezikshëm nuk kapet dot lehtë sepse në çdo matje gjatë ditës, të dhënat janë normale.

Shkaku i Rritjes së Tensionit Të Gjakut Gjatë Natës

Sipas ekspertëve, tensioni i gjakut rritet natyralisht për të nxjerrë jashtë veshkave kripën e tepërt.

Kur njeriu konsumon kripë me tepri, tensioni rritet disa herë gjatë ditës dhe natës.

Bëhet fjalë për një mekanizëm kompensues dhe pastrues por ama shumë të dëmshëm për zemrën.

Sipas ekspertëve, kur njeriu është në gjumë, përbën kohën ideale për matjen më të saktë të tensionit.

Gjatë gjumit, ofrohet një panoramë shumë e qartë se si punon sistemi kardiovaskular dhe kjo është shumë e rëndësishme për parandalimin e problemeve.

Sa i përket ilaçeve, ekspertët thonë se marrja e ilaçeve në mbrëmje është efikase në menaxhimin e tensionit të gjakut.

Megjithatë, sipas tyre, një person që vuan nga tensioni nuk duhet të ndryshojë regjimin me kokën e tij por vetëm duke u konsultuar me mjekun

5 Ushqime Dhe Pije që Rrisin Tensionin e Gjakut

Më poshtë, do të gjeni listën e ushqimeve që kanë tendencën të rrisin tensionin e gjakut.

Mishi i kuq

Mishi i kuq është i shijshëm por përmban shumë kolesterol dhe dëmton zemrën dhe enët e gjakut.

Sipas të dhënave ku bazohet AgroWeb.org, një sasi prej 400 gramësh mish i gatuar përmban 254 miligramë kripë dhe 308 miligramë kolesterol.

Turshitë e gatshme

Një filxhan me lakër turshi jo të përgatitur vetë përmban 939 miligramë kripë.

Turshitë e tjera përveç lakrës, si domatet apo kastravecat janë të zhytura në lëng me kripë.

Njerëzit që vuajnë nga tensioni i lartë nuk duhet të hanë turshi të tilla.

Alkoli

Një sasi e vogël alkoli nuk shkakton dëme, por nëse e teproni me pirjen e alkolit atëherë ju do të rrisni tensionin e gjakut.

Alkoli mundet të ndërhyjë kundër medikamenteve të tensionit të gjakut dhe të ulë efikasitetin e tyre.

Ëmbëlsirat e paketuara

Ëmbëlsirat, biskotat me mbushje shumëngjyrëshe që shiten në paketime të bukura janë të mbushura me sheqerna, yndyrna të ngopura dhe kripëra.

Ushqime të tilla rrisin tensionin e gjakut, sheqerin në gjak dhe gjasat e mbipeshës.

Pijet energjike

Konsumi i pijeve energjike e rrit tensionin sistolik me 6.2 përqind dhe atë diastolik me 6.8 përqind.

Tensioni mesatar i gjakut rritet me 6.4 përqind pas pirjes së një pije energjike.

Klikoni këtu për të mësuar mbi ushqimet që ulin tensionin e gjakut./AgroWeb.org

Leave a Reply