Granit Xhaka me rol të ri nën urdhrat e Mikel Artetas

0
147

Granit Xhaka raportohet se i është dhënë një rol udhëheqës në skuadrën e Mikel Artetas, ndërsa Arsenali kërkon të vazhdojë fillimin e tyre të pamposhtur në sezonin e ri të Ligës Premier.

Sipas një raporti nga The Athletic, mesfushori shqiptar me pasaportë zvicerane dhe nënshkrimi i ri Gabriel Jesus janë emëruar nga trajneri spanjoll për të shërbyer në pozitat drejtuese të skuadrës te Gunners.

Xhaka dhe braziliani do të jenë pjesë e grupit kryesor drejtues së bashku me kapitenin Martin Odegaard dhe gjithashtu do të thirren për të marrë shiritin në krah nëse mungon ish-mesfushori i Real Madridit.

The 29-year-old scored and got an assist in Arsenal's 4-2 win over Leicester on Saturday

Lajmi është domethënës për Xhakën pasi iu mor shiriti i kapitenit pas një incidenti në Crystal Palace që gati i dha fund karrierës së tij në veri të Londrës.

Reprezentuesi zviceran ishte zgjedhur nga trajneri i atëhershëm Unai Emery për të marrë përsipër shiritin e liderit nga Laurent Koscielny, por periudha e tij e pafat me shiritin në krah do të zgjaste vetëm një muaj.

Xhaka's future at Arsenal was in question after he was stripped of the club's captaincy in 2019

Megjithatë, pasi Arteta mori frenat në Arsenal pas shkarkimit të Emerys, ai e bindi Xhakën të qëndronte mes spekulimeve për transferim dhe 29-vjeçari ka mbetur një pjesë kyçe në klub që atëherë.

Xhakës madje iu besua shiriti në krahë pasi Odegaard u zëvendësua në fitoren e Arsenalit në Ligën Premier në ndeshjen e parë. /Telegrafi

Leave a Reply