Politikanët, të paprekur jo vetëm nga Ligji, por edhe nga vërshimet…!

Athua pse? Pse s’janë të prekur nga Ligji, e dimë të gjithë, por tani të paprekur edhe nga vërshimet.Picaroshët...

Po të ishte gjallë Rexhep Mala, Kosova do të dukej ndryshe!

Kur me vetflijim i jep kuptim lirisë : Në kohën e vlimeve të mëdha historike , personalitetet e mëdha e që nuk...

Partitë e vjetëruara dhe Lëvizja Vetëvendosje në Kosovë

Siç dihet partitë tradicionale apo partitë e vjetëruara në Kosovë, janë Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Partia Demokratike e Kosovës. Ndërsa sa...

Kriteret ndaj kandidatëve për deputet të jenë më përmbajtësore

Ndryshimet brenda subjekteve politike me aderime apo futjen e figurave të reja në politikë, nuk duhet shikuar si një e metë e...

Të dhemb koka, nga demagogjia e Albinit – Vjosës – Isës – Enverit –...

Albin kaçurreli, Nga, bashkimi i trojeve natyrale shqiptare dhe mospranimi i pakos me draft ligje nga Mahti Ahtisari, të...

Një votë, një maskë gratis!

Si pasojë e vënjes së maskave kirurgjike, është e vështirë të dallohet e bukura nga e shëmtuara, e mira nga e keqja,...

Qeveria në ardhje do të jetë LVV, Lista e Vjosa Osmanit dhe AAK

Ndonëse Gjykata Kushtetuese votën e deputetit Etem Arifi e shpalli të pavlefshme,ku qeveria z.Hoti u rrezua,rrjedhimisht për t’i hap rruge zgjedhjeve të...

Alternativa nga mërgata largon përbindëshat politik!

Alternativa politike nga mërgata është imperativ i ngutshëm kohorë, për arsye se mërgimtarët kanë nevojë për një forcë politike që mbronë pasuritë...

Dështoi grushtshteti në SHBA?!

/Për trazirat e sotit përgjegjes është Presidenti në detyrë Donald Trump.FBI duhet me urgjencë te iniciojë procedurën penale ndaj tij/.

Prova e Demokracisë në ShBA, leksion për botën demokratike

Mesazhi i dërguar nga ngjarja e djeshme në vendin më demokratik në botë, vendi me një prosperitet, me një histori suksesi, vendi...