Shqiptarët e Luginës duan ta padisin Vulinin për termin “Šiptari”

Këshilli Kombëtar i shqiptarëve në Luginën e Preshevës po mendon ta padisë ministrin serb të Mbrojtjes Aleksandar Vulinin për shkak të përdorimit të termit...

Kurti: Misioni i përbashkët me LDK-në është ta ndalim Thaçin

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), Albin Kurti qeverinë Haradinaj e ka konsideruar qeveri të vdekur, të pakallur dhe një qeveri zombie, duke...

Vitet e dhimbjes, shpresës dhe zhgënjimit

Lutfije Vokshi, me prejardhje nga Mitrovica, tash e 20 vjet është duke e kërkuar vëllanë e saj, kurse Erblini babain e tij,...

Haxhiu: Shqiptarëve në Luginë po u mohohen të drejtat elementare

Kosova nuk ka arritur asnjëherë të ngrisë mjaftueshëm zërin për të treguar se në Luginën e Preshevës nuk respektohet e drejta elementare,...

Nerjovaj thotë se rrënimi i objekteve pa leje s’ishte kompetencë e tij, por e...

Ish-drejtori i Inspektoratit në Komunën e Prizrenit, aktualisht zëvendësministër i Administratës Publike në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Bujar Nerjovaj, ka thënë se ai...

Mediat serbe: Rezoluta në OKB, taksa, ushtria… të gjitha janë ‘gatuar’ në Londër

Mediat në Serbi po vazhdojnë të merren me idenë e kryeparlamentarit Kadri Veseli për themelimin e një Tribunali për krimet dhe gjonocidin serb në...

Agjencia tërheq akreditimin për 4 programe të UPZ-së

Këshilli Shtetëror i Cilësisë i Agjencisë së Kosovës për Akreditim ka marrë vendim për tërheqjen e akreditimit të katër programeve të studimit...

Hoxhaj: Forcimi i sigurisë së brendshme është prioritet i Qeverisë së Kosovës

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka marrë pjesë sot në takimin përmbyllës të Projektit të dytë të binjakëzimit “Përkrahja e mëtejme e...

Drejtori i SHFMU “Abdyl Frashëri” në Prizren, Maxhun Krasniqi, falënderon publikisht SHMLT “11 Marsi”,...

Përpjekjet për rritjen e cilësisë në arsimin prizrenas nuk kanë të ndalur, ndonëse vështirësitë edhe më tutje janë evidente.

Haradinaj: Urime Kosovë, 70 për qind të punonjësve u rriten pagat

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se Ligji për Pagat do të vendos rregull në sistemin e pagave dhe se rreth 70 për...