9 këshilla si të shmangni djersitjen e tepërt nën sqetulla

0
393

Djersitja e tepërt e sqetullave, e njohur edhe si hiperhidroza sqetullore, mund të jetë e pakëndshme dhe e sikletshme.

1. Vishni rroba prej pëlhure që ju ndihmojnë të ajroseni. Zgjidhni pëlhura natyrale si pambuku ose liri që lejojnë sqetullat tuaja të ajrosen dhe ndihmojnë në largimin e lagështirës nga lëkura juaj.

2. Përdorni antidjersë: Aplikoni antidjersë natyrale ose antidjersë me recetë nga dermatologët.

3. Kërkoni produkte që përmbajnë klorur alumini, i cili ndihmon në uljen e prodhimit të djersës.

4. Aplikoni antidjersë gjatë natës: Aplikoni antidjersë në sqetullat e thata para se të shkoni në shtrat. Kjo lejon që produkti të funksionojë gjatë natës dhe siguron efikasitet më të mirë në krahasim me aplikimin e tij në mëngjes.

5. Mbani sqetullat e pastra: Lani nënsqetullat çdo ditë me një sapun të butë ose larës antibakterial për të hequr bakteret dhe erën e keqe. Mbajtja e zonës të pastër mund të ndihmojë në reduktimin e djersitjes dhe kontrollin e erës së trupit.

6. Shmangni ushqimet pikante dhe kafeinën: Disa ushqime dhe pije, si ushqimet pikante dhe pijet me kafeinë, mund të shkaktojnë djersitje. Kufizoni konsumimin e këtyre artikujve për të ndihmuar në menaxhimin e djersitjes nën sqetull.

7. Qëndroni të hidratuar: Pirja e shumtë e ujit ndihmon në rregullimin e temperaturës së trupit tuaj dhe mund të zvogëlojë djersitjen e tepërt. Synoni për të paktën 8 gota ujë në ditë.

8. Menaxhoni stresin: Stresi dhe ankthi mund të kontribuojnë në rritjen e djersitjes. Praktikoni teknika relaksimi, të tilla si ushtrime të frymëmarrjes së thellë, meditim ose joga, për të ndihmuar në menaxhimin e niveleve të stresit.

9. Vishni veshje të lirshme: Rrobat e ngushta mund të bllokojnë nxehtësinë dhe të rrisin djersitjen. Zgjidhni veshje të lirshme dhe të lehta që lejojnë qarkullimin e ajrit dhe minimizojnë djersitjen.

Konsultohuni me një profesionist të kujdesit shëndetësor: Nëse djersitja e tepërt e nënsqetullave vazhdon dhe ndikon ndjeshëm në jetën tuaj të përditshme, merrni parasysh të kërkoni këshilla mjekësore. Një profesionist i kujdesit shëndetësor mund të rekomandojë trajtime të tilla si antidjersë me recetë, jontoforezë, injeksione Botox ose ndërhyrje të tjera mjekësore.

Leave a Reply