Zbulohet rasti i parë i një krokodili që la veten shtatzënë

0
236

Rasti i parë i një krokodili që la veten shtatzënë është identifikuar në një kopsht zoologjik në Kosta Rika.

Ajo prodhoi një fetus që ishte 99.9% gjenetikisht identik me veten e saj.Fenomeni i të ashtuquajturës “lindja e virgjër” është gjetur te speciet e shpendëve, peshqve dhe zvarranikëve të tjerë, por asnjëherë më parë te krokodilët, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Shkencëtarët thonë se tipari mund të jetë trashëguar nga një paraardhës evolucionar, kështu që dinosaurët gjithashtu mund të kenë qenë të aftë për vetë-riprodhim.

Veza u hodh nga një krokodil amerikan 18-vjeçar në Parque Reptilania në janar 2018. Fetusi brenda ishte plotësisht i formuar, por ende nuk kishte çel, transmeton Klankosova.tv.

Leave a Reply