“Krijesat të çuditshme” që ishin filmuar duke bërë ritual në ujë, kjo është e vërteta (VIDEO)

0
2117

Një grup turistësh, gjatë një vizite të bërë në vitin 2018, thanë se u tronditën kur u përballën me një familje majmunësh të quajtur “Troll si Ewok”, të cilët luanin një muzikë të çuditshme në buzë të një ishulli tajlandez. Disa nga krijesat ecnin nëpër ujërat e cekëta, ndërsa të tjera u ulën në buzë të shkëmbinjve, shkruan Korrespodenti.

Ato dukeshin si krijesat e vogla imagjinare në ngjyrë kafe portokalli si nga filmi “Star Wars”, ndërsa lëviznin përreth shkëmbinjve. Këto “krijesa” u pikasën nga pushuesit të strehuar nën shkëmbinjtë e Railay’t në Tajlandë, teksa kalonin me një varkë aty pranë.

Shikoni videon e publikuar nga turistët:

https://video.gjirafa.com/krijesa-te-cuditshme-filmohen-duke-bere-ritual-ne-uje-mp4

Por a është e vërtetë e gjithë kjo?

Në fakt, asnjë krijesë e ngjashme me Ewok nuk është zbuluar në Tajlandë apo kudo tjetër në botë. Çuditërisht, ajo që shihni në video është vetëm një pjesë e një ekspozite të artit të performancës për Bienalen e Tajlandës, një festival kombëtar i artit.

Produkti krijues është nga artistja norvegjeze Tori Wrånes, e cila përdor tinguj, instrumente muzikore, kostume, rekuizita, arkitekturë dhe skulptura. Më poshtë mund të shihni foton e realizimit të rekuizitës në llogarinë e saj në Instagram. /Korrespodenti

Leave a Reply