Takimi i Osmanit me zyrtarin e lartë amerikan do të mbahet nesër

0
96

Ndihmës Sekretari amerikan për Byronë Ndërkombëtare të Narkotikëve dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit, Todd Robinson, nesër do të takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani.

Takimi pritet të mbahet nesër në ora 10:00.

Todd, do të jetë në do të jetë për vizitë dyditore në Kosovë nga sot deri më 22 mars.

Siç njofton Departamenti Amerikan i Shtetit, ai do të takohet me shefen e shtetit, por jo edhe me kryeministrin Albin Kurti.

“Nga data 20-22 mars, Ndihmës Sekretari Robinson do të udhëtojë në Prishtinë, Kosovë, ku do të takohet me Presidenten e Kosovës Vjosa Osmani dhe me partnerët e INL-së në sektorin e zbatimit të ligjit dhe drejtësisë”.

Zyrtari i lartë amerikan qëndroi për vizitë zyrtare edhe në Shqipëri, ku u takua me kryeministrin, Edi Rama.

Me shefin e Qeverisë së Kosovës, nuk u takua as zyrtarja e lartë e USAID-it, Erin McKee, e cila pati takim vetëm me presidenten e vendit, Vjosa Osmani.

Mungesa e takimeve me zyrtarë të lartë amerikanë me Kurtin vjen pas acarimit të raporteve në mes Qeverisë Kurti dhe Administratës Biden.

Leave a Reply