Si fustani ikonë i Jennifer Lopez e ndryshoi internetin përgjithmonë

0
248

Më shumë se dy dekada më parë, Jennifer Lopez ndryshoi internetin përgjithmonë kur veshi një fustan kaq të mrekullueshëm që frymëzoi inxhinierët për të ndërtuar Google Image Search.

Ishin çmimet Grammy të vitit 2000, kur fustani Versace i printuar me gjethe palme smeraldi dhe blu të Lopez-it u bë një nga veshjet më të qëndrueshme të historisë së modës, shkruan CNN.

“Fustani ishte mjaft provokues mendoj, për t’i bërë njerëzit me të vërtetë të interesuar”, tha Lopez për Vogue vite më vonë, në 20-vjetorin e veshjes së tij. “Të gjithë mendonin: çfarë do të ndodhë më pas?” Asgjë. Gjithçka është e mbyllur”.

Jennifer Lopez

Ajo u bë pyetja më e kërkuar në Google në atë kohë, sipas ish-CEO dhe kryetarit ekzekutiv të Google, Eric Schmidt. “Njerëzit donin më shumë sesa thjesht tekst”, shkroi ai për Project Syndicate, një botim komentues opinionesh, në 2015. Kështu Google Image Search u lançua në korrik 2001.

Fustani i njohur tashmë ishte një nga tre fustanet e ofruara Lopez-it përpara shfaqjes së çmimeve nga stilistja e saj e atëhershme Andrea Lieberman. Dhe megjithëse fustani jeshil është bërë sinonim i Lopez-it, ajo nuk ishte e para e famshme që e veshi atë. I veshur fillimisht nga vetë stilistja Donatella Versace për Met Gala në 1999, fustani u vesh më vonë nga Ginger Spice Geri Halliwell në NRJ Music Awards në vitin 2000, vetëm një muaj para Lopez. Por asnjë dalje nuk kishte shkaktuar një bujë të tillë si kur u vesh nga Lopez në Grammy.

Leave a Reply