Kjo është mënyra se si mund të përdorni kafen për të parandaluar rrudhat në fytyrë nëpërmjet kësaj maske të njohur

0
275

Kujt i nevojiten maskat e shtrenjta për fytyrë kur mund t’i përgatisim lehtësisht në shtëpi me metoda alternative. Kafja është shumë e mirë për lëkurën, pasi e pastron dhe e bën më të shndritshme. Ajo është ideale për të gjitha llojet e lëkurës.

Për përgatitjen e kësaj maske nevojiten këto përbërës:½ filxhan kafe të bluar organike;½ filxhan me pluhur kakaoje;1 filxhan qumësht;1 lugë gjelle lëng limoni (për lëkurë të thatë provoni vaj ulliri ose bajame);1 lugë gjelle mjaltë.

Përgatitja:Përzieni kafen e bluar me pluhurin e kakaos në një enë. Shtoni qumështin dhe përzieni mirë derisa të formohet një pastë. Shtoni lëngun e limonit dhe mjaltin. Aplikojeni në fytyrë dhe lëreni të thahet (deri në 20 minuta). Në fund lajeni fytyrën.

Kafja e pasuron fytyrën me antioksidues.Kafja përmban kafeinë që mbron lëkurën nga rrezet e dëmshme ultraviolet. Ajo parandalon daljen e rrudhave dhe ruan elasticitetin e lëkurës. Kafja është e mirë edhe për eliminimin e celulitit.

Leave a Reply