7 simptomat e ‘kamofluara’ të kancerit të mitrës që shumica e grave i injorojnë

0
493

Kanceri i mitrës është lloji i katërt më i zakonshëm i sëmundjeve tek gratë. Por shqetësues është fakti se shumë nuk e kanë idenë se cilat janë simptomat më të zakonshme, që do të thotë se shpesh gjendet në një fazë të vonë.

Pothuajse 10,000 njerëz diagnostikohen çdo vit. Rreth 2500 vdesin. Nga ata që zbulojnë kancerin e mitrës në fazat e hershme, 90% mbijetojnë. Por vetëm një në pesë pacientë do të jetojë më shumë se pesë vjet nëse nuk zbulohet derisa sëmundja të jetë në një fazë të avancuar.

Aktivistët besojnë se shkalla e mbijetesës do të përmirësohej në mënyrë dramatike nëse njerëzit mund të identifikonin shenjat kryesore paralajmëruese.

Simptomat e mëposhtme duhet të kontrollohen:

 • Gjakderdhje pas seksit
 • Sekrecione vaginale ‘të njollosura me gjak’ (që mund të jenë rozë, të kuqe ose kafe)
 • Gjak në urinë (hematuria)
 • Gjakderdhje midis periodave (para menopauzës)
 • Periudhat që janë më të rënda se normalja (para menopauzës)
 • Çdo gjakderdhje vaginale pas menopauzës (përfshirë njollat)
 • Dhimbje barku

Pasi kanceri i mitrës arrin një stad më të avancuar, ai gjithashtu mund të shkaktojë:

 • Dhimbje në shpinë, këmbë ose legen
 • Humbje të oreksit
 • Lodhje
 • Nauze

Këto simptoma mund të jenë një shenjë e një problemi shëndetësor shumë më të butë, siç janë nivelet e ulëta të estrogjenit ose një reagim ndaj terapisë zëvendësuese të hormoneve.

Por ato gjithashtu mund të tregojnë disa gjendje potencialisht serioze, si endometrioza, fibroidet ose polipet.

Vetëm një në 10 raste të gjakderdhjes së pazakontë vaginale pas menopauzës shkaktohet nga kanceri i mitrës.

Shumica e njerëzve të diagnostikuar me kancer të mitrës, i quajtur gjithashtu kancer i mitrës ose endometrial, janë mbi moshën 40 vjeç pasi rreziku rritet me moshën.

Të qenit mbipeshë ose obez, të kesh nivele më të larta të estrogjenit, të marrësh HRT ose tamoxifen, të kesh diabet të tipit 1 ose 2, një shtresë e trashë e mitrës dhe sindroma e vezores policistike mund të rrisë shanset tuaja për kancer!

Fillimi i menstruacioneve në moshë të re, kalimi i vonshëm i menopauzës dhe historia familjare e kancerit të mitrës janë gjithashtu faktorë rreziku.

Por të kesh fëmijë e ul këtë rrezik, ashtu si marrja e pilulave kontraceptive dhe ushtrimet fizike.

Trajtimi varet nga lloji, shkalla dhe faza e kancerit, por shumica e pacientëve do të kenë një operacion për të hequr mitrën dhe qafën e mitrës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here