10 gabime në veshjen e bizhuterive që nuk na lejojnë të shkëlqejmë plotësisht

0
182

Duket se vetëm fjala “dekorim” nënkupton që me ndihmën e saj pamja jonë transformohet për mirë.

Por pa i ditur fillimisht parimet e rëndësishme të veshjes së aksesorëve, mund të merrni efektin e kundërt. Zbuluam se cilat gabime na pengojnë të shkëlqejmë në maksimum. Dhe në fund të artikullit do të gjeni 2 truke plus me këshilla për kujdesin e bizhuterive.

Kur zgjidhni një gjerdan, nuk merrni parasysh lartësinë

Mary Evans / Allstar / Graham Whitby Boot. / East News, Mary Evans / Allstar / Graham Whitby Boot. / East News

Vajzat, lartësia e të cilave është më pak se 162 cm, rekomandohet të shmangin gjerdanet e gjata dhe masive: ato do ta rëndojnë vizualisht figurën. Por me një lartësi prej 170 cm, kjo lloj bizhuteri vetëm do të theksojë pamjen. Çfarë nuk mund të thoni për zinxhirët e hollë të shkurtër – për vajzat e gjata ato nuk duken aq të favorshme.

Vajzat nga 162 deri në 170 cm të gjata mund të quhen me fat: pothuajse çdo gjerdan do t’u përshtatet atyre.

Vishni unaza të mëdha në gishtat e shkurtër dhe unaza të holla në gishtat e gjatë

Unazat e gjera dhe unazat me gurë masivë nuk i kënaqin ato që i kanë pëllëmbët e vogla. Me këtë dekorim gishtat duken më të shkurtër.

Rregulli gjithashtu funksionon në drejtim të kundërt. Zonjave që gishtat e tyre janë mjaft të gjatë këshillohet të shmangin unazat e holla me guralecë të vegjël, pasi mund ta “shtrijnë” edhe më shumë vizualisht penelin.

Kombinoni unazat me një orë

Shumë vajza pëlqejnë të mbajnë disa unaza në duar menjëherë. Ky vendim nuk bie ndesh me rregullat e stilit, sidomos kur bëhet fjalë për pjesëmarrjen në një event festiv. Gjëja kryesore është të ruani një ekuilibër. Për shembull, vendosni një unazë masive me një gur në njërën anë dhe 3-4 produkte diskrete nga ana tjetër.

Por nuk rekomandohet të kombinoni bizhuteritë e gishtave me një orë dore dhe byzylykë të gjerë. Në këtë mënyrë imazhi do të mbingarkohet ndjeshëm. Por një gjerdan i vogël do të jetë një shtesë e shkëlqyer për unazat.

Nuk mendoni për këpucë të përshtatshme për dekorim

Këpucët me taka, si bizhuteri, plotësojnë në mënyrë të përkryer një kostum apo fustan elegant. Por, sipas argjendarit Mark Schneider, shumë nuk mendojnë se si t’i kombinojnë ato dhe humbasin mundësinë për të “pompuar” imazhin e tyre.

Mark pretendon se kriteri kryesor për “përputhshmërinë” e këpucëve dhe aksesorëve është shkëlqimi. Kjo nuk do të thotë se duhet të vishni vetëm këpucë me llak. Kur zgjidhni një palë të reja në dyqan, ia vlen t’i kushtoni vëmendje detajeve që do të harmonizoheshin me bizhuteritë që keni.

Për shembull, këpucët mund të kenë një rrip me një shtrëngim metalik të verdhë në tonin e një zinxhiri ari ose një kapëse argjendi që do të “funksionojë” së bashku me aksesorin përkatës.

Prishni ekuilibrin kur kombinoni produkte ari dhe argjendi

Disa dekada më parë, veshja e bizhuterive prej ari dhe argjendi ishte gjithashtu një tabu në modë. Tani është një trend. Por në të njëjtën kohë, është e lehtë të futesh në kurth nëse nuk e njeh parimin e rëndësishëm të një kombinimi të tillë. Është se metalet duhet të jenë të balancuara.

Për shembull, të veshësh tre byzylykë ari dhe një byzylyk argjendi në dorë nuk është ideja më e mirë. Por nëse produktet e bëra nga çdo metal alternojnë, imazhi vetëm sa do të fitojë.

Mbajtja e syzeve me “karafila”

Shumë njerëz gabimisht besojnë se kombinimi i syzeve me vathët e varur do të thotë mbingarkesë e imazhit. Aspak. Aksesorë të tillë krijojnë ekuilibrin e duhur, pasi fokusohen në pjesën e poshtme të fytyrës, ndërsa produkti optik në pjesën e sipërme.

Por vathët karafil me syze nuk janë miq. Ata thjesht krijojnë një ndjenjë të mbingarkesës, sepse theksi vihet tek veshët dhe sytë.

Kur zgjidhni vathët me gurë, nuk merrni parasysh ngjyrën e buzëkuqit

Gregorio T. Binuya / Everett Collection / East News

Kur zgjidhni një palë vathë, është e rëndësishme të shikoni ngjyrën e buzëkuqit. Duhet të jetë plotësues i dekorimit sipas rrotës së ngjyrave. Vlen të gjeni një nuancë të buzëkuqit tuaj mbi të dhe të shihni se çfarë ngjyre është përballë tij – vathët me një gur të tillë do të duken më të favorshëm. Për shembull, bruz do t’i përshtatet nuancës rozë.

Përveç kësaj, ngjyra e gurit në vathë mund të përkojë plotësisht me ngjyrën e buzëkuqit ose të jetë pak më e lehtë ose më e errët. Idealisht, për disa tone. Nëse ngjyrat ndryshojnë shumë pak, ju do të humbni. Të tjerëve do t’u duket se u përpoqët të merrnit bizhuteri dhe tonin e buzëkuqit.

Kombinoni vathët e varur me një shall në qafë

Jean_Nelson / Depositphotos, everett225 / Depositphotos

Vetë shalli i qafës është një aksesor i theksuar, kështu që do të ishte një gabim i rëndë ta kombinosh atë me vathë të varur dhe bizhuteri të tjera tërheqëse. Përveç kësaj, vathët e gjatë mund të ngjiten në pëlhurë mëndafshi, e cila është e mbushur me pamjen.

Plotësoni një pamje komplekse të mbrëmjes me një aksesor spektakolar

Wedding diamond necklace on a neck of the bride

Shumë prej nesh kanë kohë që presin një mundësi për të “nxjerrë jashtë” bizhuteritë e shtrenjta. Kur vjen momenti X, ne veshim një veshje spektakolare dhe e plotësojmë me një gjerdan luksoz dhe një palë vathë. Megjithatë, ekspertët sugjerojnë t’i qasemi çështjes me më shumë vetëdije.

Ata pretendojnë se vetëm në kombinim me rroba të thjeshta diamantet shkëlqejnë më shumë se kurrë. Nëse dëshironi të përqendroheni te bizhuteritë tuaja, është më mirë të zgjidhni një veshje më lakonike. Për shembull, një fustan i vogël i zi.

Vishni perlat para kohe

© ezgiuner / Shutterstock.com

Bizhuteritë me perla, ndryshe nga të tjerat, duhet të vishen të fundit. Pak para se të dilni nga shtëpia, kur grimi është bërë dhe flokët tashmë janë spërkatur me llak.

Një grua që vendos perlat shumë herët rrezikon të dëmtojë rruazat e brishta. Rënia më e vogël e lagështirës që bie në hendekun midis perlave ka një efekt të dëmshëm mbi to.

Këshilla nr. 1: mos harroni të dezinfektoni zonën e kapëses së vathëve

Kur mbajmë vathë për një kohë të gjatë, pjesa e tyre që është në vesh me kalimin e kohës merr një erë të pakëndshme. Kjo për faktin se grimcat e lëkurës së vdekur dhe yndyra grumbullohen në zonën e shpimit të veshit. Dhe meqenëse ky vend nuk është i disponueshëm për larje të plotë, është thjesht parajsë për bakteret.

Prandaj, rekomandohet të trajtoni periodikisht zonën e shpimit me zgjidhje kripe, pasi të keni hequr më parë vathët. Zona e kapëses së vetë produkteve gjithashtu nuk do të jetë e tepërt për t’u fshirë me peceta alk-oli. Thjesht përpiquni të mos prekni gurët e çmuar –
një kujdes i tillë është kundërindikuar për ta.

Këshilla nr. 2: mos i pastroni bizhuteritë me pastë dhëmbësh

Nuk rekomandohet fuqimisht përdorimi i pastës së dhëmbëve për pastrimin e bizhuterive në shtëpi, megjithëse shumë njerëz japin këshilla të tilla. Në lidhje me bizhuteritë, makaronat janë gërryes, mund të lënë gërvishtje të vogla.

Është më mirë t’i besoni profesionistëve pastrimin e metaleve të çmuara ose të blini një pastrues special tejzanor. Si mjet i fundit, mund të përdorni një detergjent për larjen e enëve.

Leave a Reply