Udhëtimi më i gjatë me autobus në botë do të bëhet për 56 ditë nga Stambolli në Londër

0
257

Kompania indiane e ekspeditës “Adventures Overland” është gati ta nisë atë që cilësohet si “udhëtimi më i gjatë me autobus në botë”.

Për shkak të nisjes në gusht, udhëtimi 56-ditor, i cili është i disponueshëm për deri në 30 pasagjerë, do të përfshijë 22 vende, duke i çuar udhëtarët nga qyteti më i madh i Turqisë, përmes Ballkanit, Evropës Lindore, Skandinavisë dhe Evropës Perëndimore, në kryeqytetin e Mbretërisë së Bashkuar.

Një kalim traget në Gjirin e Finlandës, një vizitë në Kepin e Veriut (ose Nordkapp) – pika më veriore në Evropën kontinentale dhe një lundrim përgjatë fiordeve norvegjeze – renditen ndër pikat kryesore të udhëtimit 12,000 kilometra.

E gjithë paketa, e cila është me biletë kthyese prej 24,300 dollarësh, përfshin një mëngjes të përditshëm, së bashku me 30 dreka dhe darka, si dhe të gjitha qëndrimet në hotel (në bazë të ndarjes së dyfishtë).

Ndërkohë që udhëtimi me autobus për dy muaj mund të mos tingëllojë shumë tërheqës për disa, automjeti përshkruhet si “një autobus i veçantë luksoz i ndërtuar për udhëtime të rehatshme në distanca të gjata”.

Ata që janë në bord do të jenë në gjendje të pushojnë në sedilje të rregullueshme “me hapësirë të mjaftueshme për këmbët” dhe të përfitojnë nga portat AUX dhe USB, një tabaka e palosshme dhe mbajtëse për shishe dhe filxhanë. Çdo pasagjer lejohet të sjellë me vete dy “valixhet e madhësisë së plotë”.

“Autobus special luksoz”

Autobusi për në Londër është dizajnuar si një alternativë ndaj rrugës vjetore të Adventures Overland’s Road to London, pjesërisht i frymëzuar nga autobusët “Hippie Trail” që përshkuan botën gjatë viteve 1950 dhe 1960, e cila ishte caktuar të fillonte në vitin 2021.

Megjithatë, rruga, e cila mbulonte destinacione të tilla si Mianmari, Kina dhe Rusia, aktualisht e mbyllur për vizitorët ndërkombëtarë, nuk ishte në gjendje të nisej siç pritej.

“Adventures Overland” u themelua nga sipërmarrësit Tushar Agarwal dhe Sanjay Madan në vitin 2012, të cilët vazhduan të organizojnë ekspedita të ndryshme nga India në Londër, në të cilat udhëtarët i sjellin veturat e tyre dhe udhëtojnë në një kolonë, si dhe udhëtime nëpër Islandë dhe Rusi përpara se ta prezantojnë udhëtimin e tyre të parë me autobus ndër-kontinental.

“Çdo rrugë e vetme në çdo vend është verifikuar për të siguruar që udhëtimi të jetë i qetë, në mënyrë që pjesëmarrësit në autobus për në Londër të mund të hipin në bord me njohurinë dhe besimin se janë në duar të sigurta” – thotë Agarwal në një deklaratë.

“Sigurimi i një eksperience të veçantë dhe klasit në një mjedis të sigurt është prioriteti ynë kryesor. Ne marrim përgjegjësinë për dokumentacionin, vizat dhe lejet për të siguruar që i gjithë fokusi i pjesëmarrësve të jetë në përjetimin e udhëtimit.”

Sipas rekordeve botërore të Guinness-it, linja më e gjatë e autobusit në botë aktualisht shkon për 6200 kilometra, duke lidhur kryeqytetin Perusë, Lima, me Rio de Zhaneiron në Brazil.

Vitin e kaluar, kompania zvicerane hekurudhore “Rhaetian Railway” vendosi rekordin për trenin më të gjatë në botë me lëshimin e një treni 1.9 kilometra të gjatë me 100 karroca që udhëton përgjatë shinës Albula/Bernina nga Preda në Berguen.

Autobusi për në Londër është planifikuar të niset nga Stambolli më 7 gusht dhe të mbërrijë në Londër më 1 tetor./CNN

Leave a Reply