Temperaturat ekstreme, momenti kur kalit “i bie të fikët” ndërsa tërhiqte karrocën turistike

0
232

Ky është momenti i tmerrshëm kur një kali “i bie të fikët” teksa tërheq një karrocë plot me turistë në Majorka mes temperaturave të larta.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, kanë qenë dëshmitarët e tmerruar filmuan skenën në kryeqytetin e Majorkanit, Palma, teksa i kërkuan shoferit t’i jepte ujë kalit dhe inkurajuan pushuesit të zbrisnin nga vendet e tyre.

Kali u rrëzua pasditen e së shtunës në sheshin Juan Carlos I në Palma pas temperaturave prej 40 gradë Celsius.

Udhëheqësi i një partie lokale për të drejtat e kafshëve tha se ai do të paraqiste një ankesë zyrtare për incidentin.

Guillermo Amengual, president i Progreso en Verde, i cili thotë se udhëtimet me karroca me kuaj duhet të shfuqizohen sepse ato përfaqësojnë shfrytëzimin e kafshëve, tha për mediat lokale: “… Ne do ta denoncojmë këtë sepse është hera e tretë që ndodh diçka e ngjashme në dy muajt e fundit dhe ne duhet t’i shkojmë deri në fund asaj që ka ndodhur”.

Pamjet e dramës treguan një burrë që mendohej se ishte pronari i kalit duke u përpjekur ta “zgjonte” kafshën, ndërsa kafsha e dytë që tërhiqte karrocën e shikonte.

Një grua e shqetësuar që iu afrua mund të dëgjohej duke thënë: “Sa e tmerrshme! Kali i gjorë. Dhe njerëzit në shpinë qëndrojnë aty ku janë në vend që të dalin jashtë. Çfarë spektakli”.

Gruaja që fliste spanjisht përfundoi duke iu afruar turistëve dhe u tha atyre të zbrisnin ndërsa të tjerët iu afruan shoferit të karrocës dhe u tha: ‘Ujë. Jepini ujë’.

Kafsha përfundoi duke u ngritur përsëri në këmbë, megjithëse nuk dihet nëse vazhdoi të “transportonte” pasagjerët e saj në një vizitë në qytet. /Telegrafi/

Leave a Reply