Pse fëmija tërheq ose fërkon veshin e tij?

0
180

Fëmija juaj duket se po rritet dhe po zhvillohet me shpejtësi rrufeje. Ata mësojnë dhe bëjnë gjëra të reja çdo ditë, duke përfshirë disa gjëra që ju do të dëshironit të mos i bënin. Por nëse fëmija është duke tërhequr ose gërvishtur papritur veshët e tij, mos u shqetësoni.

Ka disa arsye pse i vogli juaj ka një magjepsje të papritur me veshët e tij. Në fakt, nëse fëmija po prek veshët, por nuk ka ndonjë shenjë apo simptomë tjetër, ka shumë të ngjarë të jetë e padëmshme.

Shkaqet e tërheqjes së veshit

*Fëmija sapo ka zbuluar se ka veshë

Fëmija mund të ketë vënë re se ka veshë të ngjitur në kokë! Kjo ndodh afërsisht si kur fëmija kuptoi se mund t’i bënte duart të lëviznin dhe vazhdoi të tundte gishtat përpara fytyrës – ose aksidentalisht të godiste veten.

Meqenëse veshët e tyre janë diçka e re dhe kapja po bëhet më e fortë, fëmija mund të prekë, të tërheqë ose të luajë me veshët. Kjo mund të bëhet një zakon i përkohshëm. Ata do të ndalojnë së prekuri veshët e tyre sapo diçka tjetër të tërheq vëmendjen e tyre – ndoshta gishtat e këmbëve të tyre!

*Fëmija është vetë-qetësues

Ju mund të jeni mësuar që i vogli juaj të qetësohet duke thithur biberonin ose dorën ose gishtin e madh. Por foshnjat mund të qetësohen edhe në mënyra të tjera. Fëmija mund të jetë duke tërhequr, fërkuar ose prekur veshët e tij sepse ndihet mirë dhe i ndihmon ata të relaksohen.

Nëse foshnja po luan me veshët për t’u qetësuar, me siguri do të vini re se ai e bën këtë më shumë përpara se të flejë ose midis ushqyerjes. Ndërsa fëmija rritet, ai nuk do të ketë nevojë të qetësohet në këtë mënyrë dhe do të ndalojë vetë.

*Fëmija ka lëkurë të kruar

Fëmija thjesht mund të jetë duke kruar kur është duke tërhequr ose duke fërkuar në veshët e tij. Foshnjat mund të kenë lëkurë të thatë për shumë arsye, ashtu si të rriturit. Disa shkaqe të lëkurës së thatë dhe të kruar janë të lehta dhe largohen vetë.

Lëkura delikate rreth veshëve dhe kokës së foshnjës gjithashtu mund të thahet. Fëmija ndonjëherë mund të ketë lëkurë pak të thatë ose të kruajtur për shkak të sa vijon:

 • ngrohje
 • ajri i thatë
 • kondicioner
 • ndryshimet e temperaturës
 • shumë larje
 • disa sapunë ose pastrues
 • detergjent për larjen e rrobave
 • disa lloje pëlhurash veshjesh
 • shumë djersitje

Njoftoni mjekun nëse foshnja ka një skuqje serioze ose vazhdon të ketë lëkurë të thatë, të krisur ose ndonjë lloj skuqjeje. Ekzema është e zakonshme tek foshnjat. Pothuajse 65 për qind e foshnjave dhe fëmijëve me dermatit atopik, lloji më i zakonshëm i ekzemës, shfaqin simptoma të kësaj gjendjeje të lëkurës përpara se të jenë 1 vjeç.

Simptomat e ekzemës tek foshnjat përfshijnë:

 • njolla të thata, me luspa të lëkurës
 • skuqje
 • ënjtje e lëkurës
 • gunga të vogla të lëkurës
 • njolla të trasha ose të forta të lëkurës
 • kore ose qelb në lëkurë
 • lëkurë e ndjeshme
 • nervozizëm dhe të qara
 • vështirësi për të fjetur ose ushqyer

*Fëmija ka një infeksion të veshit

Fëmija mund të jetë duke tërhequr ose prekur veshët e tij sepse ka dhimbje nga një infeksion i veshit. Infeksionet e veshit janë më të zakonshme tek foshnjat dhe fëmijët e vegjël nga 3 muajsh deri në 3 vjeç.

Foshnjat dhe fëmijët e vegjël marrin më shumë infeksione të veshit për shkak të vendndodhjes së tubave të veshit të tyre. Ata kanë më shumë tuba veshi horizontal, ndërsa fëmijët më të mëdhenj dhe të rriturit kanë tuba veshi vertikal. Lëngu nuk derdhet nga tubat horizontale të veshit të foshnjës, ashtu si nga tubat vertikal.

Nëse fëmija zakonisht është i lumtur është duke prekur ose gërvishtur në veshët e tyre, shikoni për shenja dhe simptoma të tjera të një dhimbje veshi, duke përfshirë:

 • duke qarë
 • nervozizëm
 • duke mos dashur të ushqehet
 • vështirësi për të fjetur ose për të qëndruar në gjumë
 • ethe
 • të vjella
 • rrjedhje e hundës
 • simptomat e alergjisë
 • simptoma të tjera të ftohjes ose gripit

*Po dalin dhëmbë ose ka dhimbje të përgjithshme

Dhimbja e daljes së dhëmbëve mund të duket shumë si një infeksion i veshit tek një fëmijë. Kjo ndodh sepse nervat rreth dhëmbëve dhe gojës shkojnë deri te veshët. Një ndryshim është se një infeksion i veshit zakonisht ndodh gjatë ose menjëherë pasi fëmija ka një të ftohtë ose grip dhe mund të shoqërohet me temperaturë.

Fëmija mund të tërheq veshët sepse ata janë vërtet të mërzitur. Nëse foshnja ka një të ftohtë ose skuqje të pelenave, ai mund t’i kapë veshët nga frustrimi. Kur kjo të ndodhë, fëmija do të shfaqë edhe shenja të tjera të dhimbjes, si:

 • duke qarë
 • duke bërtitur
 • duke u kthyer në të kuqe
 • skuqje të lëkurës
 • më shumë derdhje se normalja
 • duke vënë duart ose lodrat në gojë
 • duke prekur gojën
 • rrjedhje e hundës
 • ethe
 • skuqje të lëkurës

Trajtim për tërheqjen e veshit

Ballafaqimi me tërheqjen e veshit të fëmijës varet nga arsyeja pse po e bëjnë atë. Në disa raste, mund të keni nevojë për trajtim mjekësor për të ndihmuar në zbutjen e shkakut.

Nëse i vogli juaj po i kap ose i tërheq veshët vetëm për shkak se, ose i kruan veshët aq keq sa lëkura e tij bëhet e papërpunuar ose madje rrjedh gjak, përpiquni të ndihmoni në parandalimin e obsesionit të veshëve. Vendosni dorashka të vogla ose një palë çorape të reja në duart e foshnjës për të ndaluar gishtat e tij të etur.

Ju gjithashtu mund ta shpërqendroni fëmijën duke i dhënë gjëra të tjera për të bërë me duart e tyre, si të luani me diçka shumëngjyrëshe dhe me zë të lartë. T’i jepni foshnjës tekstura të reja – si një lodër gome – për t’u ndjerë është gjithashtu e mrekullueshme për zhvillimin e tyre dhe mund t’i ndihmojë ata të harrojnë veshët e tyre për pak.

Qetësoni dhimbjet e daljes së dhëmbëve me biberon të ftohtë. Përndryshe, pyesni pediatrin e foshnjës nëse ju rekomandon ilaçe kundër dhimbjeve. Gjithashtu, shihni pediatrin nëse fëmija po tërheq veshët dhe ka pasur një ftohje ose grip kohët e fundit, ose nëse ka ndonjë simptomë tjetër.

Infeksionet e veshit të foshnjës mund të shkaktohen nga infeksione bakteriale ose virale. Lënia e tyre pa trajtuar mund të dëmtojë dëgjimin. Fëmija mund të ketë nevojë për një kurs antibiotikësh ose trajtim tjetër për një infeksion të veshit.

Në mënyrë të ngjashme, skuqjet e lëkurës si ekzema mund të jenë serioze në disa foshnje. Ndërsa nuk ka kurë, mjeku mund t’i japë fëmijës trajtimin më të mirë për të ndihmuar në mbajtjen larg simptomave.

Zbokthi i foshnjës ose kapaku i djepit zakonisht pastrohet vetë, megjithëse nuk është e pazakontë që të vazhdojë për disa muaj. Larja e kokës së foshnjës çdo dy ditë me një shampo për fëmijë dhe ujë të ngrohtë mund të ndihmojë në lirimin e njollave me luspa.

Leave a Reply