Mënyra natyrale për trashje të buzëve

0
209

Kohët e fundit, buzët më të mëdha dhe më të plota janë bërë të dëshirueshme. Por në vend që të bëni diçka ekstreme për të cilën mund të pendoheni më vonë, keni mundësi të zgjidhni disa masa të thjeshta për të marrë pamjen e trashë të buzëve në shtëpi.

Ritwika Gupta, një ndikuese e bukurisë, thotë se ka tre mënyra efektive të bukurisë për të pasur buzë më të lëmuara dhe tërheqëse.

Lëng limoni me mjaltë

Ashtu si lëkura, kujdesi për buzët është gjithashtu i rëndësishëm. Bëni pastrime natyrale të buzëve në shtëpi. Një pastrim buzësh me limon dhe mjaltë do të ishte zgjidhja e duhur.

Merrni lëng të freskët nga gjysma e një limoni, një lugë çaji mjaltë, dhe një lugë çaji sheqer. Përzini të gjithë përbërësit dhe më pas fërkojeni pastruesin në buzët tuaja dhe lëreni të veprojë për 10 minuta, pastaj lani ato me ujë të vakët. Kjo mund të rrisë qarkullimin e gjakut dhe t’ju japë rezultatin e dëshiruar.

Ushtrime për buzë

Gupta inkurajon jogë të fytyrës për të trashur buzët.

Thjesht fryjini buzët sikur kur puthni, dhe rrini ashtu për 60 sekonda. Një ushtrim tjetër i buzëve është të thithësh anët e gojës si një peshk, dhe pastaj të lëvizësh buzët lart e poshtë. Bëjeni këtë të paktën 10-20 herë dhe mbani buzët për pesë sekonda në të njëjtën kohë. Një ushtrim tjetër i thjeshtë do të ishte shtypja e buzëve së bashku dhe rrotullimi i tyre në drejtim të akrepave të orës dhe kundër akrepave të orës 10 herë secila, ose lëvizja e tyre nga e majta në të djathtë dhe e djathta në të majtë 10 herë. Kjo sipas Guptas, do të rrisë volumin.

Grimi

Një nga mënyrat më të lehta për t’i bërë buzët tuaja të duken më të mëdha është t’i nënvizoni ato. Aplikoni një nuancë buzësh që është nuancë më e lehtë se rrethi juaj i buzëve. Pastaj pë qendrën e buzëve përdorni buzëkuq, duke e përzier me gisht për të krijuar kështu iluzionin e një gryke më të plotë.

Leave a Reply