Kjo përzierje me sodë bukë heq pikat e zeza të fytyrës!

0
478

Vizita nëpër qendrat e kozmetikës nuk rezulton gjithmonë efektive kur është fjala për të larguar aknet apo pikat e zeza nga fytyra.

Shpesh mjekësia alternative dhe përbërësit natyralë të ndodhura në shtëpinë tuaj, mund të jenë një zgjidhje më efikase. Lani fytyrën si zakonisht dhe largoni flokët nga fytyra.

Zieni 200 ml ujë në një enë dhe shtoni 1-2 lugë lule kamomili të thata. Vendosni një tenxhere në tavolinë, vendosni kokën mbi tenxhere dhe mbulojeni me një peshqir, për rreth 5-7 minuta.

Përgatisni përzierjen:

2 lugë xhel (krem) larës për fytyrën përzier me ½ lugë çaji sodë buke. Në fytyrën e njomë, aplikoni përzierjen e përgatitur, duke shmangur zonat përreth syve dhe buzët.

Masazhoni fytyrën me një furçë të butë, mund të jetë edhe një furçë e pastër dhëmbësh. Kushtojini vëmendje të veçantë hundës dhe ballit. Lajeni fytyrën mirë me ujë.

Kur të shikoheni në pasqyrë, pikat e zeza do të jenë zhdukur, poret do të jetë të pastra dhe fytyra do të duket e pastër.
Mund ta përsërisni këtë procedurë një herë në javë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here