Keni shenja në këmbë kur hiqni çorapet? Zbuloni se çfarë thotë për shëndetin tuaj, mos e injoroni këtë fenomen

0
144

Nëse kjo ka ndodhur një ose dy herë, ka mundësi që buza e këpucëve të jetë shumë e ngushtë dhe të shtrëngon këmbën. Megjithatë, nëse vazhdon t’ju ndodhë, është një shenjë se trupi juaj po ju thotë diçka. Faqja e internetit “Vríghtsíde” tregon probleme shëndetësore që mund të tregohen nga këto shenja në këmbë.

Presioni i lartë i gjakut

Nëse ndjeni se këmbët tuaja janë shumë të fryra, arsyeja mund të jetë një tepricë e lëngjeve që është grumbulluar në pjesët e poshtme të këmbëve. Zakonisht, nuk është e dhimbshme, por mund të jetë shumë e pakëndshme. Presioni i lartë i gjakut shkaktohet nga mbajtja e lëngjeve në trup, dhe për këtë arsye, qarkullimi i gjakut është më i vështirë, kështu që uji më së shpeshti grumbullohet në këmbë dhe në trung.

Venat me variçe

Kur venat në këmbët tuaja dobësohen, ato nuk mund ta kthejnë gjakun në zemrën tuaj mjaft shpejt. Gjaku më pas do të grumbullohet në venat e këmbëve, duke bërë që ato të fryhen me dhimbje. Kontribuon në shfaqjen e venave me variçe. Nëse keni rregullisht strija, atëherë trupi juaj mund të përpiqet t’ju tregojë se keni një problem me venat tuaja.

Dehidratim

Nëse trupi juaj nuk merr ujë të mjaftueshëm, atëherë mund të shfaqen probleme me enët e gjakut. Prandaj, trupi i mban rezervat e ujit që janë në minimum dhe zakonisht i grumbullon ato rreth kyçeve dhe muskujve. Shenjat e lajthisë së shtrigës rreth kyçeve tuaja mund të tregojnë se jeni të dehidratuar.

Efektet anësore të barnave

Disa ilaçe mund të shkaktojnë ënjtje të këmbëve. Disa lloje të barnave anti-inflamatore dhe medikamente për presionin e gjakut mund të çojnë në një ndjenjë të pakëndshme të ënjtjes së këmbëve. Disa lloje të pilulave kontraceptive mund të ndryshojnë sasinë e hormoneve në trupin e një gruaje,

Epo, tani. Çfarë duhet të bëni nëse kjo vazhdon të ndodhë me ju? Epo, është më mirë të shkoni te mjeku, por gjithashtu do të ishte mirë që:

– Ju reduktoni sasinë e kripës në dietën tuaj
– Ju mbani një peshë të shëndetshme trupore.

Leave a Reply