Ischinger tregon se cili plan zgjidh çështjet praktike mes Kosovës dhe Serbisë

0
63

Ish-emisari gjerman në bisedimet Kosovë-Serbi, Wolfgang Ischinger ka reaguar lidhur me dialogun Kosovë-Serbi, ndërsa theksoi se do të ishte mirë po të merrej parasysh sugjerimi i tyre i vitit 2007.

Ischinger në një postim në Twitter në të cilën ka shpërndarë edhe një shkrim të “Frankfurter Algemeine Zeitung” (FAZ) lidhur me dialogun, thotë sugjerimi i vitit 2007, bazuar në modelin e dy Gjermanive përjashton çështjen e statusit, ndërsa zgjidh çështjet praktike.

“Do të ishte mirë që sugjerimi ynë i vitit 2007 të zbatohej përfundimisht: Modeli Gjermani-Gjermani përjashton çështjet e statusit, zgjidh çështjet praktike!”…shkruan Ischinger.

Leave a Reply