Chelsea ka gati ofertën për Cristiano Ronaldon

0
779

Chelsea po përgatit një ofertë prej 14 milionë funtesh për superyllin e Man United, Cristiano Ronaldo, kupton Football Insider.

Gjigantët londinez po planifikojnë të vazhdojnë interesimin e tyre për sulmuesin, 37 vjeç, me një ofertë të fortë pas bisedimeve midis pronarit Todd Boehly dhe menaxherit Thomas Tuchel.

Një burim nga Chelsea ka thënë se klubi është duke përgatitur një lëvizje prej 14 milionë funtesh për Ronaldon, pasi ata kërkojnë të rekrutojnë një yll të dytë sulmues.

Londinezët tashmë kanë rënë dakord për një marrëveshje prej 45 milionë funtesh për Raheem Sterling me Man City dhe pritet të përfundojnë transferimin deri në fund të javës.

Tani ata janë në treg për një sulmues të dytë me emër të madh, pasi Tuchel kërkon të riformojë sulmin e tij.

Ronaldo dëshiron të largohet nga United pas vetëm një viti dhe trajneri i ri Erik Ten Hag, nga ana tjetër, është i gatshëm ta lërë të shkojë dhe të marrë pagën e tij të madhe nga fatura e pagave.

I madhi i të gjitha kohërave ka vetëm një vit të mbetur në kontratën e tij në Old Trafford pasi vendosi në letër një marrëveshje dyvjeçare pas mbërritjes së tij nga Juventus në 2021.

Ekziston një mundësi për një vit tjetër.

Ai shënoi 24 gola nga 38 ndeshje në të gjitha garat për United sezonin e kaluar, kryesisht në rolin e sulmuesit qendror.

Chelsea përballet me konkurrencë për Ronaldon nga klubet rivale që konkurrojnë në Champions League të sezonit të ardhshëm.

Gjatë javës së kaluar u përfol se Porto ka regjistruar interesin e tyre për një marrëveshje për superyllin dhe besojnë se ai mund të joshet nga një rikthim i papritur në atdheun e tij.

Chelsea, i cili mund të lejojë Hakim Ziyech të bashkohet me Milanin në formë huazimi, është gjithashtu i fokusuar në forcimin e mbrojtjes së tyre pasi humbi Andreas Christensen nga Barcelona dhe Antonio Rudiger nga Real Madrid.

Leave a Reply