6 hapa të thjeshtë për lëkurë të shëndetshme verore!

0
411

Ç’farë do që dimë për dëmtimin e diellit, ne do të dalim sërisht në diell dhe shfaqja e akneve ,ka për ta marrë shkëlqimin  e fytyrës tuaj.

‘Vera mund të jetë shumë e mirë për lëkurën’, thotë  Dr Justine Hextall, dermatolog konsulente në Grupin Mjekësor Harley. Kur del në diell, shum kushte të lëkurës vendosen poshtë,dhe lëkura është  përgjithësisht më e hidratuar dhe pak më e qetë. Por, si çdo ilaç,varet si e merrni atë. ‘

 Përdorni SPF (ne e dimë, por ne nuk mund të flasim për këtë, a mundemi?)

Çuditërisht, shqetësimi më i madh i lëkurës në verë është dëmtimi nga rrezet e diellit.”Ne e dimë se 80 përqind e shenjave të dukshme të plakjes janë rezultat i ekspozimit të diellit”, thotë Dr Hextall. ‘Por mos e lejoni ti shkatërrojë pushimet tuaja!’

Ajo këshillon përdorimin e një kremi ​​dielli të spektrit të gjerë. ‘Kontrolloni se ka mbrojtje të mirë UVA dhe UVB. SPF i referohet vetëm mbrojtjes UVB ose UV. Por UVA, një gjatësi vale më e gjatë, është po aq e dëmshme dhe është e lidhur me plakjen, rrudhat dhe kolagjenin e dëmtuar.

 Lufto pigmentim

‘Rritja e ekspozimit të diellit dhe hormonet mund të ndikojnë në pigmentimin e lëkurës’, thotë Dr Hextall. Pra, nëse jeni në pilulën kontraceptive, ju mund të jeni më të prirur ndaj Melasmës [ shënja ngjyrë kafe ose gri në lëkurë]. ‘

Ajo rekomandon masa praktike – kthimi i shpinës në diell ,veshur me kapele dhe syze dielli – si dhe duke investuar në një pigment të shkëlqyer. Për mbrojtjen ndaj diellit, antioksidantët janë vendimtarë në luftën kundër pigmentimit. ‘Vitamina C është e mrekullueshme – ajo zhduk enzimat që mbështesin pigmentimin dhe jep një shkëlqim të shkëlqyeshëm’.

Pastroni aknet tuaja

Përveç masave shtesë, ka ndryshime që mund t’i bëjmë në rutinën tonë të zakonshme për të siguruar që ne jemi duke punuar në harmoni me motin e mirë.

“Gjatë dimrit, barriera jonë e lëkurës është shumë më e brishtë, kështu që ne duhet të përdorim pastrues shumë më të lehtë që nuk do të mund të marrim vajrat dhe do ta thajnë lëkurën tonë”, thotë Dr Hextall. “Gjatë muajve të verës djersitemi më shumë, kështu që ju mund të ndjeheni më mirë duke përdorur një pastrues më aktiv.

Dr. Hextall gjithashtu rekomandon marrjen parasysh të aktiviteteve të verës. ‘Nëse jeni duke notuar shumë, kjo është e mrekullueshme. Por uji i pishinës mund të jetë mjaft pengesë në  lëkurë dhe të thahet lëkura. Kur të dilni nga pishina, shpëlani atë ujë nga lëkura juaj. ‘

Parandalo thatësinë në lëkurë

Ju mund të mendoni se nxehtësia e verës do të thajë lëkurën tuaj, por nëse ajo hidratohet mund të kthehet si në fillim.

“Ju mund të shkoni nga një krem ​​në një locion të lehtë, pasi humbni më pak ujë gjatë muajve të verës, kur barriera e lëkurës është më e mirë për të bërë punën e saj natyrale”, thotë Dr Hextall.

Në përgjithësi, barriera e lëkurës do të bëjë punën e vet më efektive gjatë verës. Megjithatë, drita e diellit mund të thajë disa kushte si akne ,prandaj i kushtoni vëmendje nevojave tuaja.

Shkoni ”të zhveshur”

Kur bëhet fjalë për make-upin e verës, me të vërtetë është një rast për t’u shqetësuar ndërsa dielli shkëlqen. “Nga një këndvështrim dermatologjik, lëkura mund të jetë shumë më e shëndetshme dhe të duket më e ndritshme gjatë verës – kështu që është një justifikim i përsosur për “t’u zhveshur”.

Nëse preferoni një mbulim, Dr Hextall rekomandon bazë të lehta  make up , për të shmangur mbytjen e lëkurës dhe bllokimin e poreve. ‘Përdorni  produkte me grimca që pasqyrojnë dritën. Ata largojnë dritën nga zonat problematike, janë shumë më të mirë për lëkurën tuaj dhe janë shumë më të suksesshëm në fshehjen e shpërthimeve të lëkurës sesa në baza me të vërtetë të rënda.

Rregulloni lëkurën tuaj

“Pas një dite të gjatë në diell, është e rëndësishme të riparoni lëkurën”, thotë Dr Hextall. ‘Gjatë natës duhet të përdorni produkte për të mbështetur kolagjenin tuaj, zbutni lëkurën tuaj dhe mbrojeni nga dëmtimi i radikaleve të lira.’

‘Një dietë vërtetë e shëndetshme do të ndihmojë gjithashtu me riparimin e lëkurës’, këshillon Dr Hextall. ‘Mundohuni të hani sa më shumë fruta dhe perime  – manaferrat, specat  dhe domatet  janë të mbushura me antioksidantë’.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here