Shenjat paralajmëruese që mëlçia juaj është në rrezik

0
198

Mëlçia juaj është organi më i madh i brendshëm në trupin tuaj dhe është përgjegjës për shumë funksione. Ndihmon në rregullimin e mpiksjes së gjakut , largimin e toksinave si alkooli nga qarkullimi i gjakut, prodhimin e biliare, etj.

Megjithatë, mëlçia juaj mund të dëmtohet dhe të ketë funksion të reduktuar për shkak të sëmundjes ose ndryshimeve të stilit të jetesës.

Çfarë është sëmundja e mëlçisë?

Sëmundja e mëlçisë është një term shumë i gjerë që përfshin shumë kushte të ndryshme që ndikojnë në funksionin e mëlçisë. Sëmundjet e mëlçisë përfshijnë hepatitin viral siç është sëmundja e mëlçisë yndyrore jo alkoolike ( NAFLD ) , hepatiti A , hepatiti B, hepatiti C, hepatiti D, hepatiti E dhe madje edhe kanceri ( karcinoma hepatocelulare -Eck ). Ndonjëherë këto simptoma shfaqen menjëherë, por jo gjithmonë .

5 shenja që tregojnë se diçka nuk shkon me mëlçinë

Lëkura ose sytë e verdhë
Një shenjë e sëmundjes së mëlçisë është zverdhja e të bardhëve të syve dhe lëkurës, e njohur si verdhëza. Kjo ndodh kur ka bilirubinë të tepërt, një pigment i prodhuar gjatë shpërbërjes natyrale të qelizave të kuqe të gjakut në trup. Bilirubina normalisht përpunohet nga mëlçia dhe hiqet nga trupi, por shumë mund të shkaktojë verdhëz dhe të tregojë probleme të mëlçisë .

Nivelet e larta të bilirubinës nuk janë domosdoshmërisht një problem për të rriturit, por problemi themelor që e shkakton atë mund të jetë. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të flisni me mjekun tuaj nëse vëreni ndryshime të ngjyrës në lëkurë ose në sy .

Urina me ngjyrë të errët
Urina e errët zakonisht tregon nevojën për të pirë shumë lëngje. Por është gjithashtu një shenjë paralajmëruese për njerëzit me sëmundje të mëlçisë . Kjo është për shkak të akumulimit të bilirubinës, e cila mund ta kthejë urinën në ngjyrë portokalli të errët, kafe ose portokalli. Nëse pini rregullisht ujë dhe vini re se keni një problem me ngjyrën e urinës suaj, kjo mund të tregojë se diçka tjetër po ndodh .

Kruarje e lëkurës
Nëse mëlçia nuk funksionon siç duhet, një substancë e quajtur acid biliar mund të grumbullohet në gjak . Këto acide mund të shkaktojnë kruajtje të lëkurës, veçanërisht në duar dhe këmbë. Kruajtja është intensive, gradualisht përkeqësohet dhe lëkura bëhet më e prirur ndaj inflamacionit.

Ënjtje në këmbë , kyçe dhe bark
Mund të mos jenë të lidhura me probleme me mëlçinë, por ënjtja në këmbë ose kyçe mund të tregojë se diçka nuk shkon. Kjo është veçanërisht e vërtetë kur trajtohet cirroza.

Cirroza ngadalëson qarkullimin e gjakut nëpër mëlçi dhe rrit presionin në venat që bartin gjakun nëpër organe. Presioni në këtë venë, i njohur si vena portale, mund të shkaktojë grumbullimin e lëngjeve në këmbë, të quajtur edemë dhe në bark, të quajtur ascit. Edema dhe asciti mund të ndodhin nëse mëlçia nuk prodhon siç duhet disa proteina të gjakut, si albumina.

Mavijosje dhe gjakderdhje
Njerëzit me dëmtim të mëlçisë mund të mavijojnë ose rrjedhin gjak kur lëndohen. Mëlçia prodhon proteina për të cilat gjaku ka nevojë për të mpiksur, por nëse nuk funksionon mirë, ka më shumë gjasa të rrjedh gjak.

Çfarë duhet të bëni nëse dyshoni se keni dëmtim të mëlçisë

Problemet e mëlçisë nuk duhet të injorohen. Konsumimi i tepërt i alkoolit, diabeti i tipit 2, ekspozimi ndaj toksinave ose historia familjare e sëmundjeve të mëlçisë janë faktorë rreziku për dëmtimin e mëlçisë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here