Reagon Usyk: Fury nuk e mori seriozisht Ngannoun, u befasova nga nokdauni

0
184

Boksieri Oleksandr Usyk nuk ishte plotësisht i sigurt se çfarë të thoshte me performancën kryesisht jobindëse të Tyson Fury në fitoren e tij ndaj ish-yllit të UFC, Francis Ngannou.

Kampioni ukrainas i peshave të rënda ishte i pranishëm në Riad për të parë Fury përpara përballjes së tyre në dhjetor.

Reagimi i Usyk kur Ngannou e nokauton Furyn në raundin e tretë ishte i qartë.

Në fund, gjyqtarët shënuan ngushtë garën në favor të Furyt, duke ruajtur kështu luftën e tyre shumë milionëshe për të qenë kampion i padiskutueshëm botëror i peshave të rënda më 23 dhjetor.

Më pas Usyk nuk ishte i sigurt se si ta lexonte performancën e Fury.

“Kisha përshtypjen se ai po luante. Nuk po mendoj nëse ai po luante, por do të stërvitem 100 për qind”, tha ukrainasi për Fight Hub TV.

“Por dëgjoni, është boksi. Ndoshta ishte elementi i befasisë. Ndoshta. Unë mendoj se ishte një shfaqje”

I pyetur nëse kjo e bëri të ndihej më i sigurt përpara meçit para Krishtlindjeve, Usyk tha: ‘Nuk e di, nuk e kam idenë”.

“Dëgjo, [Ngannou] është një kampion bote në MMA, ishte një goditje e fortë. Pastaj është elementi i befasisë. Ndoshta Tyson Fury nuk e ka marrë seriozisht, “Oh është një luftëtar MMA bla bla bla”. Une nuk e di”.

“Sigurisht që u befasova [nga knockdown]. Pashë nokdaunin dhe thashë: “Oh, oh, oh Françesku! Ki kujdes të lutem!” Unë po thosha, “Tyson! Unë po thosha këtë”.

Fury dhe Usyk shtrënguan duart në ring më pas me Gypsy King të veshur me rripin e tij në peshën e rëndë WBC. Usyk do të vendosë rripat e tij WBA, WBO dhe IBF në dhjetor.

Leave a Reply