Parandalimi i rënies së flokëve në menopauzë

0
403

Menopauza është një proces biologjik natyror që të gjitha gratë e përjetojnë në një moment të jetës së tyre. Gjatë kësaj kohe, trupi kalon nëpër ndryshime të shumta fizike ndërsa përshtatet me nivelet e luhatshme të hormoneve. Shumë gra kanë simptoma të pakëndshme gjatë menopauzës, duke përfshirë ndezjet e nxehta, ndryshimet e humorit dhe pagjumësinë. Rënia e flokëve është një tjetër dukuri e zakonshme.

Humbja e flokëve ka tendencë të jetë më delikate tek femrat sesa tek meshkujt. Shumica e grave përjetojnë rrallim të përgjithshëm të flokëve në vend të njollave të dukshme tullace. Hollimi mund të ndodhë në pjesën e përparme, anësore ose në majë të kokës. Flokët gjithashtu mund të bien në grumbuj të mëdhenj gjatë larjes dhe dushit.

Hulumtimet sugjerojnë se rënia e flokëve gjatë menopauzës është rezultat i një çekuilibri hormonal. Në mënyrë të veçantë, është e lidhur me një prodhim më të ulët të estrogjenit dhe progesteronit. Këto hormone ndihmojnë që flokët të rriten më shpejt dhe të qëndrojnë në kokë për periudha më të gjata kohore. Kur nivelet e estrogjenit dhe progesteronit bien, flokët rriten më ngadalë dhe bëhen shumë më të hollë. Një rënie në këto hormone shkakton gjithashtu një rritje të prodhimit të androgjeneve, ose një grup hormonesh mashkullore. Androgjenet zvogëlojnë folikulat e flokëve, duke rezultuar në humbjen e flokëve në kokë. Megjithatë, në disa raste, këto hormone mund të bëjnë që të rriten më shumë qime në fytyrë. Kjo është arsyeja pse disa gra në menopauzë zhvillojnë “push” të fytyrës dhe fije të holla qimesh në mjekër.

Për gratë që kalojnë në menopauzë, shkaku i rënies së flokëve është pothuajse gjithmonë i lidhur me ndryshimet hormonale. Megjithatë, ka shumë faktorë të tjerë që mund të kontribuojnë në rënien e flokëve gjatë menopauzës. Këto përfshijnë nivele jashtëzakonisht të larta të stresit, sëmundjeve ose mungesës së disa lëndëve ushqyese. Testet diagnostike të gjakut që mund të ndihmojnë në përjashtimin e shkaqeve të tjera të rënies së flokëve përfshijnë testet e tiroides dhe/ose një numërim të plotë të qelizave të gjakut.

Humbja e flokëve mund t’ju bëjë të ndiheni të shqetësuar për pamjen tuaj fizike, por gjendja nuk është e përhershme.

1. Ulni stresin
Është e rëndësishme të mbani nën kontroll nivelet e stresit për të parandaluar një çekuilibër hormonal. Prodhimi i reduktuar i estrogjenit mund të ndikojë në kiminë e trurit tuaj dhe të shkaktojë luhatje të humorit, ankth dhe depresion. Megjithatë, joga dhe metoda të tjera të relaksimit të frymëmarrjes janë veçanërisht efektive në luftimin e simptomave të menopauzës. Ushtrimet e rregullta gjithashtu mund të ndihmojnë në uljen e stresit.

2. Lëvizni
Ushtrimi është një komponent kyç i një stili jetese të shëndetshëm. Do të ndiheni më të fortë dhe më të lumtur sapo të përfshini ushtrimet në rutinën tuaj të përditshme. Gjithashtu ndihmon në parandalimin e disa prej simptomave të tjera të menopauzës, duke përfshirë luhatjet e humorit, shtimin në peshë dhe pagjumësinë. Të gjithë këta faktorë janë të rëndësishëm për ruajtjen e ekuilibrit hormonal, i cili nxit rritjen e shëndetshme të flokëve.

Zgjidhni një formë ushtrimi që funksionon për ju. Ju mund të mendoni të bëni një shëtitje me një mik, të shkoni në një palestër ose të shkoni për vrap.

3. Hani mirë
Ngrënia e një diete të ekuilibruar dhe me pak yndyrë është mbrojtja juaj më e mirë kundër rënies së flokëve. Sigurohuni që të përfshini një sasi të mjaftueshme të drithërave, frutave dhe perimeve në çdo vakt. Është gjithashtu e rëndësishme të përfshini vajra mono të ngopura, të tilla si vaji i ullirit dhe vaji i susamit, në dietën tuaj. Pirja e çajit jeshil dhe marrja e vitaminës B6 dhe suplementeve të acidit folik mund të ndihmojë gjithashtu në rikthimin e rritjes së flokëve. Acidet yndyrore esenciale luajnë gjithashtu një rol vendimtar në ruajtjen e shëndetit të flokëve. Këto acide yndyrore mund të gjenden në ushqimet e mëposhtme:
salmon
ton
vaj liri
arra
bajame

4. Hidratohuni
Trupi duhet të hidratohet në mënyrë që të funksionojë siç duhet. Pini ujë gjatë gjithë ditës dhe jepni trupit lëngje, pije të gazuara dhe pije të tjera me aromë që përmbajnë sheqer. Sasia e nevojshme e ujit ndryshon nga personi në person dhe varet nga faktorë të ndryshëm, duke përfshirë shëndetin e përgjithshëm dhe intensitetin e ushtrimeve. Sidoqoftë, si rregull i përgjithshëm, duhet të synoni të pini tetë gota ujë në ditë.

5. Bisedoni me mjekun për ilaçet tuaja
Disa ilaçe kanë efekte anësore që përfshijnë humbjen e flokëve. Bisedoni me mjekun nëse po përjetoni humbje të konsiderueshme të flokëve dhe mendoni se shkaku mund të jetë mjekimi. Mjeku mund të jetë në gjendje t’ju kalojë në një lloj tjetër ilaçi pa ndonjë efekt anësor të raportuar. Mos e ndaloni marrjen e ilaçeve derisa të keni folur me mjekun, pasi kjo mund të jetë e rrezikshme për shëndetin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here