Konjufca takon Escobarin në SHBA: S’mund të formohet kurrfarë asociacioni apo mekanizëm tjetër që cenon sovranitetin

0
75

Kryeparlamentari Glauk Konjufca, ka takuar në SHBA, të dërguarin special amerikan, për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Ai thotë se në këtë takim me Escobarin, kanë ritheksuar qëndrimin e tyre për mosformim të asnjë asociacioni që cenon sovranitetin, pavarësinë, integritetin territorial të Kosovës, transmeton klankosova.tv.

”Sot, në kuadër të vizitës sime zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, i shoqëruar nga ambasadori i Republikës së Kosovës në Washington DC, Ilir Dugolli dhe Shefi i Stafit, Ilir Kërçeli, takova Zëvendës Ndihmës Sekretarin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës njëherësh Përfaqësues Special për Ballkanin Perëndimor, z.Gabriel Escobar”.

Glauk Konjufca ne takim me Gabriel Escobar
Glauk Konjufca ne takim me Gabriel Escobar

”Në takimin përmbajtësor me z.Escobar diskutuam për zhvillimet aktuale politike në vend dhe rajon, për procesin e dialogut dhe marrëveshjen e Ohrit, si dhe hapat e mëtejmë për normalizimin e plotë të marrëdhënieve ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Serbisë”.

”Ritheksuam qëndrimin e shtetit të Kosovës, por edhe garantimin e Departamentit të Shtetit, se nuk mund të formohet kurrfarë asociacioni apo ndonjë mekanizëm tjetër që cenon sovranitetin, pavarësinë, integritetin territorial dhe rendin kushtetues të Republikës së Kosovës”.

”Ndamë pikëpamje të njëjta që të vazhdojmë të punojmë së bashku për agjendën e përbashkët të anëtarësimit të Kosovës në strukturat euroatlantike dhe organizata ndërkombëtare, e po ashtu edhe për avancimin e marrëdhënieve dypalëshe mes Republikës së Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës”.

Leave a Reply