I fishkëllente organi gjenital, i moshuari përfundon në spital

0
378

Mjekët kanë operuar një burrë pasi organi i tij gjenital fishkëllente, për shkak të një gjendjeje të rrallë të quajtur “pneumoscrotum”.

Sëmundja e pazakontë ishte për shkak të akumulimit të tepërt të ajrit në trupin e tij, i cili po ikte përmes një plage të hapur në testikujt e tij.

Një ekzaminim zbuloi se të moshuarit i ishin ‘shembur’ të dy mushkëritë dhe ai kishte shumë ajër që qarkullonte brenda gjoksit, gjë që ka të ngjarë të ketë qenë shkaku i ankesës së tij.

Mjekët përshkruan atë që ndodhi në American Journal of Case Reports, duke thënë se ata besonin se ishte rasti i parë i këtij lloji. Ka pasur raste të rralla të akumulimit të ajrit në testikuj më parë, por jo me fishkëllimë. Kjo ndodhi sepse burri i ishte nënshtruar një operacioni në atë zonë disa muaj më parë dhe kishte mbetur një plagë ku mund të dilte ajri.

Burri, 72 vjeç, kaloi tre ditë në spital ku mjekët lëshuan vazhdimisht ajrin e bllokuar brenda trupit të tij.

Ata trajtuan mushkëritë e tij dhe atij iu dhanë gjithashtu antibiotikë dhe procedura urologjike për plagën e tij skrotale.

Në raport, mjekët thanë se burri ‘me vendosmëri’ mohoi të kishte injektuar ndonjë ajër në testikujt e tij që mund të kishte shkaktuar fishkëllimë. Kjo do të thotë se nuk ishte ajri i tepërt që vinte nga zona e testikujve që shkaktoi kolapsin e mushkërive të tij, por ka të ngjarë anasjelltas.

Punimi përfundoi: ‘Rasti ynë i pneumoscrotum [ fishkëllimë skotale] nga pneumotoracat dypalëshe spontane të dyshuara [mushkëritë e rrëzuara] ishte i pazakontë. Pacienti ynë kishte një plagë të hapur të skrotalit nga një procedurë e fundit e skrotalit, e cila lejoi që ajri të dilte nga pjesa e tij e barkut dhe rezultoi në shqetësimin e tij’.

Megjithatë, ai u trajtua me sukses me tuba të shumtë gjoksi, kullime ajri nënlëkuror dhe kujdes mbështetës, shkruan Metro.co.uk, transmeton Klankosova.tv.

Image from CT scans showing the man's crotch area
Image from CT scan showing the man's lungs

Leave a Reply