Çfarë i duhet Italisë për t’u kualifikuar në EURO 2024?

0
158

Italisë tani i duhet vetëm një pikë kundër Ukrainës për të siguruar kualifikimin në fazën e grupeve të EURO 2024, falë një rekordi superiore në ndeshjen direkte.

Azzurrët munden Maqedoninë e Veriut me rezultat 5-2 mbrëmjen e së premtes në Stadio Olimpico, duke i lejuar ata të kapin Ukrainën në vendin e dytë me 13 pikë.

Anglia ka fituar tashmë Grupin C me 19 pikë nga shtatë ndeshje dhe do t’i bashkohet në turneun në Gjermani skuadra që përfundon e dyta.

Italia mundi Ukrainën 2-1 në San Siro në shtator, kështu që për sa kohë që ata shmangin humbjen të hënën, do të mjaftojë të kalojë grupin falë një rekordi superior në ndeshjet e ndërsjella.

Ajo ndeshje vendimtare do të luhet në terren neutral në Leverkusen, pasi padyshim Ukraina nuk mund të luajë në vendin e tyre për shkak të luftës me Rusinë.

https://widgets.sofascore.com/embed/tournament/4510/season/46599/standings/Qualification%20Group%20C?widgetTitle=Qualification%20Group%20C&showCompetitionLogo=true

Standings provided by Sofascore

Çuditërisht, Italia ka luajtur tashmë me Ukrainën në tokën gjermane në çerekfinalen e Kupës së Botës 2006, e cila u fitua 3-0 falë dy golave të Luca Toni dhe një goli të Gianluca Zambrotta.

Nëse kombëtarja e Italisë humbet, ata do të kenë ende një vend në play-off falë fitores së tyre në grupin e Ligës së Kombeve. /Telegrafi/

Leave a Reply