Carragher: Shqipëria dhe Italia nuk do ta kalojnë grupin në Euro 2024

0
129

Analisti anglez i futbollit, Jamie Carragher pretendon se kampionia në fuqi e Evropës, Italia nuk do të dalë nga faza e grupevee EURO 2024, edhe si një nga skuadrat më të mira të vendit të tretë.

Carragher i bëri komentet për gazetën The Telegraph , ku parashikoi se Franca do të mundte Gjermaninë mikpritëse në finale.

Është një short i vështirë , pasi të shtunën italianët përballen me Shqipërinë, më 20 qershor me Spanjën dhe më 24 qershor me Kroacinë.

“Unë mendoj se kjo do të shkojë në ndeshjen e fundit, por unë mendoj që Spanja të kryesojë grupin dhe Kroacia e dyta. E treta vjen Italia, pastaj në Shqipëri”, tha Carragher.

“Nëse ka kaq shumë pikë të hequra nga njëra-tjetra, Italia mund të mos kalojë as në vendin e tretë”.

Dy më të mirat kualifikohen në raundin e 16-të nga secili grup, plus katër skuadrat më të mira të vendit të tretë.

Azzurrët nuk ishin veçanërisht të favorizuar as në EURO 2020, por megjithatë arritën të mposhtin Anglinë në finale në stadiumin Wembley për të ngritur trofeun.

Ata kishin dështuar të kualifikoheshin në Kupën e Botës 2018 dhe humbën përsëri në 2022, por mes atyre uljeve historike ishte fitorja e Kampionatit Evropian.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here