9 gabime e pafalshme që bëni me ushqimin

0
206

Obeziteti është një epidemi, dhe të gjithë duam ta shpëtojmë atë.

Pra, nëse keni vënë disa kile të padëshiruara, nxitja për t’i humbur menjëherë ato ndonjëherë mund t’ju ​​bëjë që të bëni gabime madje dhe të pafalshme. Me shumë zell dhe për shkak të gjithë dezinformatave që qarkullojnë në  internet, është shumë e mundur që ne mund të bëjmë gabime, si të bëjmë ushtrime të gabuara ose të hamë gjëra të gabuara.

Për t’ju ndaluar të bëni gabime në tryezën e darkës, më pohtë janë renditur disa nga gabimet më të zakonshme të dietës.

  1. Duke menduar se të gjitha kaloritë janë të barabarta

Të gjitha kaloritë nuk janë të barabarta, ka të mira dhe ka të këqija. Kaloritë që konsumoni kur hani perime janë të mira, ndërsa kaloritë që konsumoni kur hani një hamburger të madh janë të këqija. Kjo për shkak se sasia e insulinës së lëshuar nga trupi varet më shumë nga lloji i kalorive që konsumoni, sesa nga sasia e kalorive.

        2. Zgjedhja e ushqimeve me pak yndyrë

Ushqimet e përpunuara, me pak yndyrë ose “dietë” shpesh konsiderohen të jenë zgjidhja ideale kur bëhet fjalë për humbjen e peshës, por kjo jo gjithmonë mund të jetë e vërtetë. Shumë nga këto ushqime të ashtuquajtura të shëndetshme shpesh ngarkohen me sheqer për të përmirësuar shijen e tyre.

Prandaj, në vend që t’ju mbani të ngopur, ushqimet me pak yndyrë kanë më shumë të ngjarë të ju bëjnë më të uritur, dhe ju mund të përfundoni duke ngrënë edhe më shumë. Është më e shëndetshme të zgjedhësh një kombinim të produkteve ushqimore, të përpunuara qoftë edhe minimalisht.

        3. Mos konsumimi i proteinave të mjaftueshme

Proteina është lënda ushqyese e vetme më e rëndësishme nëse synoni për humbje peshe. Një dietë e lartë e proteinave përmirëson metabolizmin, zvogëlon oreksin dhe ndikon pozitivisht në disa hormone rregullues të peshës. Ndihmon gjithashtu në mbrojtjen e masës së muskujve gjatë humbjes së peshës. Një studim zbuloi se një dietë që përmban rreth 0,6-0,8 gram proteina, mund të ndihmojë me kontrollin e oreksit dhe të përmirësojë përbërjen e trupit tuaj.

         4. Mungesa e fibrave në dietën tuaj

Shtimi i mjaftueshëm i fibrave në vaktin tuaj mund të ndihmojë në uljen e oreksit tuaj duke ju mbushur. Fibra gjithashtu ndihmon në humbjen e peshës duke e bërë trupin të thithë më pak kalori nga ushqimet e tjera. Studimet tregojnë se dyfishimi i konsumit tuaj të përditshme të fibrave mund të rezultojë në thithjen e deri në 130 më pak kalori. Ju mund të shtoni fibra në ushqimin tuaj duke bërë pak ndryshime në dietën tuaj si kalimi në bukë me grurë kafe, në vend të bukës normale të bardhë.

   5. Konsumimi i shpesht i ushqimit edhe kur nuk keni uri

Shpesh këshillohet të hamë porcione të vogla dhe në shumë herë gjatë ditës, nëse duam të humbim peshë, sesa të kemi vakte të mëdha 3 herë në ditë. Sidoqoftë, kjo nuk është e vërtetë. Ushqimi kur jeni i uritur dhe vetëm kur jeni i uritur është çelësi për të humbur peshë. Kjo për shkak se ngrënia shumë shpesh, edhe nëse hani më pak, pa dashur mund të çojë në shumë kalori që konsumohen gjatë ditës.

           6. Ndiqni këshillat për të mos anashkaluar kurrë mëngjesin

Një tjetër këshillë që shpesh dëgjojmë është që të mos kalojmë kurrë mëngjesin, pa marrë parasysh as oreksin tonë. Kjo këshillë nuk është saktësisht e vërtetë. Një studim zbuloi se njerëzit që kalonin mëngjesin konsumonin më shumë kalori gjatë drekës, krahasuar me ata që hanin mëngjes. Sidoqoftë, kur llogariteshin kaloritë e konsumuara gjatë gjithë ditës, u zbulua se ata kishin konsumuar mesatarisht 408 më pak kalori.

           7.  Konsumimi i lëngjeve të paketua të frutave

Njerëzit të cilët përpiqen për humbje peshe kryesisht ndalojnë pirjen e pijeve joalkoolike dhe pijeve të tjera të ëmbël. Por ata shpesh harrojnë lëngjet e paketuara të frutave. Edhe 100% lëng frutash është i mbushur me sheqer të mjaftueshëm për të bërë që planet tuaja për humbje peshe të shkojnë keq. Për shembull.

             8. Mos ha ushqime shumë të përpunuara

Fajtorët më të këqij për shtimin në peshë janë ushqimet shumë të përpunuara. Studimet sugjerojnë që ushqimet e përpunuara janë një kontribues i madh në epideminë e obezitetit. Gjëja më e mirë për të bërë, nëse kujdeseni për shëndetin tuaj, është të shkoni për ushqim të plotë sepse ato janë vetë-kufizuese, që do të thotë se ata janë shumë të vështirë për të mbivlerësuar.

       9.Ushqimi i tepërt duke mos përfshirë fruta të freskëta në dietën tuaj

E fundit, por jo më e rëndësishmja, të hani shumë dhe duke mos përfshirë fruta të freskëta në dietën tuaj, gjithashtu mund të bëjë që ëndrrat tuaja për humbjen e peshës të mbeten ëndrra. Frutat më të mirë për humbje peshe janë shalqiri, dardha dhe mollët .

Ndërsa bëni blerje rekomandohet të blini vetëm artikuj ushqimorë që e dini se mund të hani ndërsa ato janë akoma të freskëta. Mbushja e frigoriferit tuaj në mënyrë të panevojshme mund të bëjë që ju të hani më shumë nga sa kishit planifikuar fillimisht.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here