Xabi Alonso tregon pse e refuzoi Liverpoolin

0
176

Xabi Alonso ka thënë se nuk ishte koha e duhur për t’u larguar nga Bayer Leverkusen dhe për t’u bërë trajneri i ri i Liverpool.

Ish-mesfushori i Reds ishte lidhur me shumë spekulime që do të pasojë Jurgen Klopp, i cili do të largohet nga Anfield në verë.

Alonso ka impresionuar plotësisht te Leverkusen, i cili pritet të fitojë Bundesligën dhe mbetet i pamposhtur në të gjitha garat.

Duke pasur parasysh lidhjet e tij me Liverpool dhe suksesin në Gjermani, nuk ishte befasi që ai u shfaq si një pasardhës i mundshëm i Klopp.

Megjithatë, ai së fundmi njoftoi se po qëndron në Leverkusen dhe tani ka dhënë më shumë detaje mbi vendimin e tij për të qëndruar në klub.

“Kishte shumë arsye. Pas një viti, ne po ndërtojmë një ekip, ne po ndërtojmë një frymë të madhe këtu”.

“Kishte shumë arsye dhe kaq shumë lojtarë. Sezoni ka qenë i mrekullueshëm deri më tani, dhe me siguri ne duam të vazhdojmë ta kemi këtë gjë së bashku”.

“U ndjeva pjesë e saj. Pas një viti, nuk m’u duk koha e duhur dhe kjo është arsyeja pse jam i përkushtuar”.

Megjithëse, Alonso gjithashtu la të kuptohet se ai mund të punojë në Premier League në të ardhmen.

“Asnjëherë nuk e dini”, tha ai përmes The Guardian përpara ndeshjes çerekfinale të Ligës së Evropës të Leverkusen kundër Ëest Ham të enjten.

Me Alonso që tani nuk është më një opsion për vendin e lirë, Liverpool e ka kthyer vëmendjen e tyre drejt Ruben Amorimit.

Një vendim përfundimtar ende nuk është marrë, por Liverpool tashmë po bën hapa për t’u përgatitur për epokën pas Klopp.

Leave a Reply