Vinicius Jr rinovon kontratën me Real Madridin

0
197

Real Madrid dhe Vinicius Junior kanë arritur një marrëveshje për zgjatjen e kontratës.

Braziliani ka nënshkruar kontratë të re katër-vjeçare, duke e lidhur atë me klubin deri më 30 qershor 2027.

Vini Jr. iu bashkua Real Madridit në korrik 2018, vetëm 18 vjeç dhe bëri debutimin e tij për Real Madrid Castilla më 26 gusht. Gjatë gjashtë sezoneve të kaluara duke mbrojtur fanellën e ekipit të parë, ai ka bërë 235 paraqitje, duke shënuar 63 gola dhe duke fituar 9 trofe: 1 Champions League, 2 Kupa të Botës për Klube, 1 Superkupë Evropiane, 2 La Liga, 1 Copa del Rey dhe 2. Superkupat e Spanjës.

“Në moshën 23-vjeçare, Vini Jr. është tashmë një nga lojtarët më me ndikim të Real Madridit të viteve të fundit. Ai shënoi golin që shënoi Kupën e 14-të Evropiane në finalen e Parisit në vitin 2022 dhe iu dha Topi i Artë në Kupën e Botës për Klube 2022 në Marok, të cilin Real Madrid e fitoi, duke e bërë atë trofeun e tetë botëror në historinë tonë”, thuhet në njoftimin e klubit madrilen.

Ai u emërua gjithashtu lojtari më i mirë i ri në Ligën e Kampionëve 2021-2022, dhe është emëruar dy herë në 11 më të mirët e Champions League (2021-2022 dhe 2022-2023) dhe dy herë në ekipin më të mirë të LaLigës (2021-2022 dhe 2022-2023)“, thuhet tutje në njoftim.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here