SHBA-ja po i merr seriozisht kërcënimet e Putinit për armë bërthamore

0
781

SHBA-ja po i merr seriozisht kërcënimet e fshehta të presidentit rus, Vladimir Putin, se do të përdorë armë bërthamore për të mbrojtur zonat në Ukrainë, ka thënë për BBC-në të enjten, zyrtari i lartë i Shtëpisë së Bardhë, John Kirby.

Kirby ka thënë se SHBA-ja nuk e ka ndryshuar “qëndrimin e saj strategjik parandalues”, por se Putini po flet në mënyrë të papërgjegjshme.

Të mërkurën, udhëheqësi rus paralajmëroi se vendi i tij do të përdorë të gjitha mjetet në dispozicion për të mbrojtur territorin e tij. Deklarata e tij erdhi pasi katër rajone ukrainase të pushtuara pjesërisht nga forcat ruse janë gati të organizojnë votime të parakohshme për bashkimin me Rusinë.

Ukraina dhe aleatët e saj i quajnë këto veprime si shkaqe për t’u dhënë legjitimitet të rremë aneksimeve të paligjshme.

“Është një precedent i rrezikshëm që zoti Putin të përdorë këtë lloj retorike në kontekstin e një lufte që ai po e humbet qartë brenda Ukrainës”, tha për BBC-në zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, Kirby.

“Ne duhet t’i marrim seriozisht këto kërcënime dhe po e bëjmë këtë. Ne kemi monitoruar sa më mirë që mundemi aftësitë e tij bërthamore, mund t’ju them se nuk shohim asnjë tregues se ne duhet të ndryshojmë qëndrimin tonë parandalues ​​strategjik në këtë pikë”, ka shtuar ai.

Sjellja e Rusisë në Ukrainë u dënua ashpër në një takim të posaçëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së në New York të enjten.

“Këtë javë, presidenti Putin tha se Rusia nuk do të hezitonte të përdorte ‘të gjitha sistemet e armëve në dispozicion’ në përgjigje të një kërcënimi ndaj integritetit të saj territorial – një kërcënim edhe më kërcënues duke pasur parasysh synimin e Rusisë për të aneksuar pjesë të mëdha të Ukrainës në ditët në vijim”, tha sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken./Koha

Leave a Reply