Këto janë medikamentet që duhet t’i merrni me vete kur niseni për në plazh

0
285

Vera është stina e pushimit dhe pakujdesive. Deti, dielli i ngrohtë dhe ushqimi i mirë kompozojnë imazhin më të bukur të periudhës më të bukur të vitit. Ka sende si kremrat e diellit ose rrobat e banjës që nuk harrohen, e nga ana tjetër, e kundërta ndodh me kutinë e ndihmës së parë, e cila shpesh herë harrohet nga ne.

Jo pak herë kemi dëgjuar për aksidente, thumbime nga insektet apo shpërthimin e një alergjie tek plazhistët. Këtu vjen në ndihmë kutia e ndihmës së parë e cila është gjithmonë e dobishme, kudo që jemi, veçanërisht nëse keni fëmijë të vegjël.

Lexoni më poshtë përgatitjet dhe produktet më të rëndësishme që duhet të jenë në çantën e ndihmës së parë:

-Serum fiziologjik në doza të vetme për pastrimin e plagëve, syve ose mukozave.

-Garzë për të mbuluar plagët ose djegiet

-Antiseptikë të tillë si klorheksidina, peroksidi i hidrogjenit ose alkooli 70. -Sapun neutral ose antiseptik për higjienën e zonave të dëmtuara ose të dëmtuara.

-Gërshërë dhe piskatore për të hequr copa, këpusha ose sende të tjera të mbërthyer në lëkurë. Qetësues të dhimbjeve pa recetë ose antipiretikë si acetaminofeni ose ibuprofeni.

-Termometër për të matur temperaturën e trupit.

-Kremra anti-inflamatorë me bazë Arnica për gunga ose mavijosje.

-Kremra antihistaminë ose kortikosteroide në rast se ka pickim insekti.

-Serumet e rehidrimit oral në rast të gastroenteritit.

-Pomadë për djegie dhe acarime.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here